Događanja

Poziv na završnu konferenciju projekta Mediteratri

Poštovane kolegice i kolege,

zadovoljstvo nam je pozvati Vas na završnu konferenciju projekta „Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralježnjaka kroz trofičke interakcije (MEDITERATRI, HRZZ UIP 2017-05-1046)“, koja će se održati u ponedjeljak 22. svibnja 2023., na Dan biološke raznolikosti, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, s početkom u 10:00 sati.

Cilj MEDITERATRI projekta je unaprijediti znanja o biološkoj raznolikosti poljoprivrednih ekosustava i hranidbenim odnosima beskralježnjaka, te koristima koje nam pružaju u biološkoj zaštiti biljaka i doprinosu održavanju zdravih i održivih ekosustava.

Upoznajte istraživače i suradnike na projektu MEDITERATRI te gospodarstvenike koji su nam pomogli u provođenju istraživanja. Prikazat ćemo rezultate ostvarene tijekom trajanja projekta i prigodnim predavanjima obilježiti Dan biološke raznolikosti.

Konferencija se održava u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, Ulica Mihovila Pavlinovića  1,  te se može pratiti i putem poveznice: 
https://meduza.carnet.hr/index.php/media/watch/33919

Molim Vas, iskažite svoj interes za sudjelovanjem na konferenciji putem web obrasca navedene poveznice do 18.5.2023.

Letak (pdf)

U slučaju bilo kakvih pitanja, slobodno nam se obratite putem e-maila: 
slucija@biol.pmf.hr tkos@unizd.hr

Veselimo se vašem dolasku!

Prvi PhD café jesenske sezone, održan 15.09.2022. u kafiću Booksa, omogućio je doktorandima na odlasku da predstave rezultate svog rada. Članica Mediteratri tima Lara Ivanković Tatalović predstavila je svoju trogodišnju djelatnost i najzanimljivije rezultate u predavanju pod naslovom "Mediteratri projekt: priča o kukcima, pesticidima i biološkoj raznolikosti u maslinicima i vinogradima".

Kukci kao skriveni svjedoci


Izložba i predavanje na Zavodu za sudsko i upravno veterinarstvo Veterinarskog fakultetaU sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti i Dana otvorenih vrata Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, članovi Mediteratri
projektnog tima priredili su izložbu i održali predavanje pod nazivom "Kukci kao skriveni svjedoci" u suradnji sa Zavodom za sudsko i upravno veterinarstvo. Posjetitelji su na izložbi mogli vidjeti kukce značajne u forenzici i žive jedinke u svim razvojnim fazama, te saznati što oni rade na mjestu zločina, ali i još mnogo toga o veterinarskoj forenzici.

 

Festival znanosti 2022.

Povodom ovogodišnjeg Festivala znanosti, članovi Mediteratri projektnog tima održat će radionicu i predavanje o ulozi molekule DNA u istraživanju života beskralježnjaka tla, 5. svibnja u Tehničkom muzeju Nikola Tesla s početkom u 14 sati.

Tema festivala je Život, a radionica odgovara na pitanja kakvi se sve oblici beskralješnjaka kriju u tlu i na tlu, te kako danas molekularne metode kao što su barkodiranje i metabarkodiranje pomažu u istraživanju raznolikosti života u tlu. 

Rad pod naslovom “DNA Barcoding of Invertebrates Inhabiting Olive Orchards and Vineyards Accelerates Understudied Mediterranean Biodiversity Assessment” objavljen je u časopisu Diversity (IF 2,465).
Rad prikazuje rezultate istraživanja raznolikosti i genetske raznolikosti beskralježnjaka u mediteranskim maslinicima i vinogradima u Zadarskoj županiji dobivenih metodom DNA barkodiranja. Prikazani rezultati potvrđuju da sekvence barcode regije za vrste prisutne na Mediteranu nisu dovoljno zastupljene u DNA bazama podataka, čime je otežano njihovo određivanje DNA barkodiranjem, ali i provođenje ekoloških istraživanja temeljenih na ovoj vrsti podataka. Međutim, DNA barkodiranje zajedno s morfološkom identifikacijom pruža uvid u raznolikost skupina, poput gujavica i skokuna, na istraživanim plohama. Važnost provedenog istraživanja je u podacima prikupljenim za rijetke, potencijalno i nove vrste, ali i one strane i invazivne što dodatno učvršćuje potrebu istraživanja ne samo mediteranskog područja nego i pripadajućih poljoprivrednih površina. Istraživanje je provedeno u sklopu znanstvenog projekta Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost voditeljice dr. sc. Lucije Šerić Jelaska.

Rad pod naslovom Ground beetle assemblages and distribution of functional traits in olive orchards and vineyards depend on the agricultural management practice prihvaćen je za objavu u prestižnom časopisu BioControl (Q1).
Rad prikazuje rezultate istraživanja utjecaja mediteranske poljoprivrede na funkcionalnu raznolikost te ekološke i morfološke značajke trčaka, kukaca koji se hrane biljnim nametnicima čime doprinose biološkoj kontroli.
U radu su analizirani podaci prikupljeni u maslinicima i vinogradima u Zadarskoj županiji i na području Italije i Grčke, sa sličnim tipom gospodarenja. Dobiveni rezultati pokazuju da na prirodnim staništima gdje nema poljoprivrednih aktivnosti ima značajno više vrsta predatorskih trčaka u odnosu na poljoprivredna staništa što je važno saznanje koje se može primijeniti u održavanju zajednica ove skupine kukaca kako bi se potaknula njihova uloga u zaštiti bilja putem biološke kontrole. Istraživanje je provedeno u sklopu znanstvenog projekta "Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije“ financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost voditeljice dr. sc. Lucije Šerić Jelaska.

4. Hrvatski simpozij o invazivnim vrstama održan u zagrebačkom hotelu Dubrovnik 29. i 30. studenoga u organizaciji Hrvatskoga ekološkog društva. Simpozij je okupio  velik broj domaćih i stranih botaničara, zoologa, ekologa, biotehnologa i ostalih stručnjaka unatoč ovim „korona“ vremenima. HRZZ logotip se mogao vidjeti na brojnim usmenim i posterskim priopćenjima s obzirom da su brojni istraživači na HRZZ projektima sudjelovali na ovom događaju.
Posterskim priopćenjem naslova: Drosophila suzukii RECORDED IN MEDITERRANEAN OLIVE ORCHARDS IN CROATIA predstavili smo i rezultate našeg istraživanja u sklopu projekta UIP-2017-05-1048 „Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije – MEDITERATRI” (voditeljica: dr. sc. Lucija Šerić Jelaska).

 

 

Radionica na SRCU

Članovi MEDITERATRI tima sudjelovali su na online radionici “Korištenje računalnog klastera Isabella” održanoj od 23. do 25. lipnja 2021. U organizaciji Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (SRCE). Tijekom radionice predstavljeno je izvođenje poslova na klasteru te su prikazani primjeri sa specifičnim programima poput FastQC, QIIME2, MrBayes i BEAST.

Seminar "Morfološke značajke vrsta roda Oulema Des Gozis‎, 1886"

Članice projektnog tima Mediteratri, Lucija Šerić Jelaska i Lara Ivanković Tatlović, održale su 19. veljače 2021. godine seminar u organizaciji Hrvatskog ekološkog društva i Biološkog odsjeka PMF-a pod nazivom „Morfološke značajke vrsta roda Oulema Des Gozis‎, 1886‎ ”. Seminaru su prisustvovali naši student te djelatnici  tvrstke Agrobiotest d.o.o. Cilj seminara je bio podučiti sudionike raspoznavanju vrsta iz roda Oulema (Insecta: Chrysomelidae) te izolaciji muških genitalija (Aedeagus - egzofalus i edofalus) koje se često koriste za preciznu identifikaciju vrste. Radionica se sastojala od dva predavanja o morfološkim značajkama roda Oulema čije vrste mogu načitini velike štete u poljoprivrenim kulturama i tehnikama izolacije genitalija, te praktičnog dijela u kojem su polaznici na suhim i morko prepariranim jedinkama vježbali prepoznavanje spola i izolaciju genitalija, pod vodstvom dr. Lucije Šerić Jelaske i doktorantice Lare Ivanković Tatalović.

 

 

Webinar o znanstvenoj komunikaciji u organizaciji G-BiKE 

Najavljujemo webinar o znanstvenoj komunikaciji u organizaciji tima G-BiKE COST akcije!
Webinar će održati Kimberly M. Parke, stručnjakinja za komunikacije sa Sveučilišta u Stockholmu, 15. listopada 2020., od 10:30 do 12:00 po srednjoeuropskom vremenu.
Više detalja: http://www.lifegenmon.si/cost-action-genomic-biodiversity-knowledge-for-resilient-ecosystems-g-bike/ 
Članovi MEDITERATRI projektnog tima

“Molecular Phylogeny and Evolution” tečaj
 

 

Od 22. do 24. rujna, članovi projektnog tima Mediteratri prisustvovali su online tečaju pod naslovom „Molecular Phylogeny and Evolution“  pod vodstvom profesora Dr. Sc. Holgera Herlyna s Instituta za Organizamsku i Molekularnu Evoluciju, Sveučilišta u Mainzu, i u suradnji s Biološkim odsjekom Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu i Prof. Dr. Sc. Mariom Špoljar s Biološkog odsjeka. Tečaj je obuhvaćao stjecanje teorijskog i praktičnog znanja te upoznavanje s alatima koji se primjenjuju u području molekularne filogenije. 

Lara Ivanković Tatalović, doktorandica na MEDITERATRI projektu, održat će
29.09.2020. u 12 sati predavanje pod naslovom "Fluktuacijska asimetrija u procjeni utjecaja antropogenih čimbenika na populacije beskralješnjaka" za Seminar 1 u sklopu Doktorskog studija Biologije na PMF-u. Predstavit će FA metodu i njenu primjenu u zoologiji.

Dr Lucija Šerić Jelaska će održati predavanje: “Carabids Rock! - their role in the ecosystem”, na Sveučilištu u Cardiffu (Cardiff University, School of Biosciencs, Organisms and environment Division ) u sklopu aktivnosti na UKF i MEDITERATI projektima.

Location E/0.09
Date: 03/10/2019
Starts at 13:10, - All welcome

https://www.cardiff.ac.uk/biosciences/events/seminar-series

HRT1 Prometej: Znanost s potpisom dr. sc. Lucije Šerić Jelaska - O kukcima, zašto su nam važni, zašto opada njihova raznolikost i aktualnim istraživanjima …

četvrtak 13. 06. u 14.30., istog dana na HTV4 u 20.05, i u subotu 15.06.  na HTV4 oko 17.15.
https://hrtprikazuje.hrt.hr/520266/prometej-znanost-s-potpisom-dr-sc-lucije-seric-jelaska

Projekt MEDITERATRI predstavljen je na međunarodnom 12. skupu IOBC-WPRS Working Group "Pesticides and Beneficial Organisms" koji se održao u Zadru, od 30. 09. - 04. 10. 2018. Doktorandica Barbara Anđelić dobila nagradu IOBC znanstvenog odbora za svoje usmeno  izlaganje.

Dr Agnieszka Kosewska sa Sveučilišta Warmia i Mazury u Olsztynu i Dr Renata Kędzior sa Sveučilišta za poljoprivredu u Krakowu boravile su na BO tijekom rujna i listopada 2018., u sklopu radnog posjeta MEDITERATRI grupi gdje su radile na analizi trofičkih interakcija u poljoprivredi.

Članovi MEDITERATRI projeketnog tima priključili su se znastvenoj meži G-BiKE  „Genomic Biodiversity for Resilient Ecosystems“ koju financira European Cooperation in Science and Technology u kojoj sudjeluju 120 istraživača iz 41 zemlje.

https://www.cost.eu/actions/CA18134/#tabs|Name:overview
https://sites.google.com/fmach.it/g-bike-genetics-eu/home

Članovi projektnog tima MEDITERATRI projekta sudjelovali su na manifestaciji Noć biologije održanoj 5.4.2019. u sklopu Tima Kukci gdje su predstavili projekt te organizirali i vodili radionice "Bioraznolikost kukaca", "Život s dva lica" i "Kukci u zasjedi". (POSTER)