Opće obavijesti

Odobren projekt Enzimsko inženjerstvo...

U sklopu poziva Razvojne istraživačke potpore, NPOO.C3.2.R2-I1.06, odobren je projekt Enzimsko inženjerstvo za održivo recikliranje bioplastike u vrijednosti od 613.614,53 EUR, čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski za Zavoda za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Poziv na prijave za 8. Simpozij...

Ovim putem pozivamo sve doktorande da se prijave na 8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (8. SSDS). Simpozij će se održati od 26. do 27. travnja 2024. godine na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Horvatovac 102a).

Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 16. veljače 2024. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Detalje u vezi Simpozija možete naći ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Fond Nenada M. Kostića ove će godine po 23. puta nagraditi studente i njihove diplomske radove iz svih područja čiste i primijenjene kemije. Prijaviti se mogu studenti čiji su diplomski radovi obranjeni u periodu od 1. travnja 2023. – 31. ožujka 2024. godine. Rok za prijavu na natječaj je 05. travnja 2024. godine. Ovdje se mogu preuzeti tekst najtečaja i prijavni obrazac.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Tin Klačić i Davor Kovačević i donedavna studentica Nikolina Peranić, u suradnji s Bornom Radatovićem s Instituta za fiziku, objavili su rad Biocompatible hydroxyapatite nanoparticles as templates for the preparation of thin film polyelectrolyte multilayer nanocapsules. Rad je objavljen u uglednom časopisu Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects (IF 5,518).

Naizmjeničnom adsorpcijom pozitivno i negativno nabijenih polielektrolita na površinu supstrata (npr. koloidne čestice) nastaju tanki filmovi zvani polielektrolitni višeslojevi. U slučaju adsorpcije na sferične čestice moguće je (uklanjanjem supstrata) prirediti šuplje sfere nanometarskih dimenzija različitih fizikalno-kemijskih svojstava. U ovom radu naglasak je na dizajnu, sintezi i karakterizaciji kapsula nanometarskih dimenzija pripravljenih od slabih polielektrolita, poli(alilamina) i poli(akrilne kiseline) koristeći kao supstrat potpuno biokompatibilne nanočestice hidroksiapatita. Nastanak polielektrolitnog višesloja na koloidnim česticama istražen je mjerenjem elektroforetske pokretljivosti čestica, a uklanjanje supstrata provedeno je otapanjem u prisustvu klorovodične kiseline. Metodom dinamičkog raspršenja svjetlosti određen je efektivni hidrodinamički promjer dobivenih polielektrolitnih nanokapsula, a mikroskopijom atomskih sila i skenirajućom elektronskom mikroskopijom dobivene su informacije o morfologiji i veličini nanokapsula. Infracrvenom spektroskopijom i energijski disperzijskom rendgenskom analizom potvrđeno je uklanjanje supstrata. Određeno je da su nanokapsule veličine u rasponu od 100 do 250 nm s fleksibilnom stijenkom debljine svega nekoliko desetaka nanometara što je vrlo važno u slučaju budućih primjena u području isporuke lijekova.

Istraživanje je ostvareno u okviru istraživačkog bilateralnog hrvatsko-slovenskog projekta IPS-2020-01-6126 Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2336565