Novosti

Časopis Nature Conservation u svom broju br. 49, u 2022. objavio je recenziju knjige autora poznatih svjetskih entomologa Hansa Turina, Johana Kotzea, Stefana Müller-Kroehlinga, Pavela Saske, Johna Spencea i Theodoora Heijermana o ekologiji i zaštiti kukaca trčaka, koja je ove godine tiskana u izdanju Wageningen Academic Publishers iz Nizozemske. Autorica recenzije je dr. sc. Lucija Šerić Jelaska s Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, a recenziju možete pogledati na poveznici. https://natureconservation.pensoft.net/article/89861

 

Suradnici na projektu MEDITERATRI objavili su svoj prvi set podataka na GBIF platformi gbif.org. "Šerić Jelaska L, Anđelić Dmitrović B, Ivanković Tatalović L, Resetnik I (2022). Meditera3. University of Zagreb Faculty of Science. Occurrence dataset https://doi.org/10.15468/5jkd4t". Ovo je prva objava na GBIF-u za Sveučilište u Zagrebu  i PMF te druga za Hrvatsku. Objavljeno je oko 500 nalaza različitih člankonožaca i nekoliko gujavica uzorkovanih u maslinicima i vinogradima na području Zadarske županije. Detalje možete pogledati preko poveznice https://www.gbif.org/dataset/e37882c9-7542-4f5b-a2e0-e56fa8038b0d


Znanstveni rad „Ground beetle assemblages and distribution of functional traits in olive orchards and vineyards depend on the agricultural management practice“ objavljen je u uglednom časopisu BioControl (Q1) i dostupan online putem sljedeće SharedIt poveznice https://rdcu.be/cGf8o.
U radu su prikazani rezultati istraživanja utjecaja mediteranske poljoprivrede na funkcionalnu raznolikost i ekološke značajke kornjaša, kukaca koji doprinose biološkoj kontroli. Istraživanje je financirala Hrvatska zaklada za znanost u sklopu projekta MEDITERATRI (HRZZ UIP 05-2017-1046) voditeljice Lucije Šerić Jelaska s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, i Biološki odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu. Suradnici na projektu, Tomislav Kos sa Sveučilišta u Zadru i doktorandica Lara Ivanković Tatalović (ESF grant DOK-01-2018) sa Sveučilišta u Zagrebu koautori su na radu.

Nakon uspješne obrane tema doktorskih disertacija doktorandica na Mediteratri projektu, Lare Ivanković Tatalović i Barbare Anđelić Dmitrović, teme i naslovi doktorskih disertacija prihvaćene su i od strane Senata Sveučilišta u Zagrebu na sjednici održanoj 14. prosinca 2021. Lari Ivanković Tatalović odobrena je tema pod  naslovom Funkcionalna raznolikost, trofički odnosi, razvoj i metabolizam trčaka (Coleoptera: Carabidae) višegodišnjih mediteranskih agroekosustava. Barbari Anđelić Dmitrović odobrena je tema pod naslovom Trofički odnosi pauka mediteranskih maslinika i vinograda analizirani metodom DNA-metabarkodiranja

HRZZ doktorandica i suradnica na projektu Mediteratri, Lara Ivanković Tatalović, u četvrtak 22. srpnja izložila je temu svoga doktorata pod naslovom “Funkcionalna raznolikost, trofički odnosi, razvoj i metabolizam trčaka (Coleoptera: Carabidae) višegodišnjih mediteranskih agroekosustava“ pred povjerenstvom u sastavu doc. dr. sc. Darija Lemić, prof. dr. sc. Tomislav Mašek, doc. dr. sc. Sandra Hudina, te mentorima, voditeljicom projekta MEDITERATRI dr. sc. Lucijom Šerić Jelaskom i izv. prof. dr. sc. Tomislavom Kosom.

Doktorandica na projektu Mediteratri, Barbara Anđelić Dmitrović, u srijedu 14. srpnja obranila je temu doktorata pod naslovom “Istraživanje trofičkih odnosa pauka u mediteranskim maslinicima i vinogradima metodom DNA metabarkodiranja“ pred povjerenstvom u sastavu dr. sc. Branka Bruvo Mađarić, znan. sur., izv. prof. dr. sc. Ana Galov, izv. prof. dr. sc. Vlatka Čubrić Čurik te mentoricom i voditeljicom projekta MEDITERATRI dr. sc. Lucija Šerić Jelaska, viša znan. sur. 

Čestitke Josipu Primorcu na završenom diplomskom studiju i odličnoj obrani diplomskog rada „Utjecaj ekološkog i integriranog suzbijanja nametnika u agroekosustavima sjeverne Dalmacije na bioraznolikost mrava (Insecta: Hymenoptera: Formicidae)“ u vijećnici BO, 24.5.2021. Josip je diplomski rad odradio u sklopu  projekta MEDITERATRI, pod voditeljstvom izv. prof. dr. sc. Damjanom Franjevićem i neposrednim voditeljstvom dr. sc. Lucije Šerić Jelaska. Prikazao je vrste mrava koje je opazio samo na plohi u prirodnom staništu dok ih nije zabilježio u istraživanim maslinicima i vinogradima te vrste koje su dobro prilagođene poljoprivrednim sustavima kao što je vrsta Solenopsis fugax (Latreille, 1798) te je istaknuo par nalaza rijetkih i edemskih vrsta mrava.

 

Na šestom Simpoziju studenata bioloških usmjerenja, 6. SiSB, u subotu 22. svibnja 2121., dr. sc. Lucija Šerić Jelaska održala je pozvano uvodno predavanje pod naslovom „Kukci u ekološkoj poljoprivredi – povratak u antiku“ u kojem je predstavila ciljeve projekta MEDITERATRI i dosadašnje rezultate. Tijekom predavanja istaknuto je nekoliko zanimljivih nalaza iz mediteranske faune i s obzirom da je prvi dan simpozija održan na Međunarodni  dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u RH prikazanim rezultatima istaknuta je i važnost DNA barkodiranja  beskralješnjaka na području Mediterana koje je vrstama vrlo bogato, ali faunistički nedovoljno istraženo. Više o simpoziju na poveznici: http://bius.hr/sisb/

U Glasilu biljne zaštite, Vol. 20 No. 3, 2020. objavjen je prilog o 19. europskom susretu karabidologa “19th European Carabidologists Meeting” održanog u Fiera di Primiero u Dolomitima, u Italiji, u razdoblju od 16. do 20. rujna 2019. godine.
Ovaj znanstveni skup organizirali su istraživači Biološkog odjela Sveučilišta u Calabriji i Nacionalnog parka „Parco Naturale di Paneveggio –Pale di SanMartino”. Na skupu se okupilo oko 70 karabidologa iz 22 države Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Članovi MEDITERATRI tima sudjelovali su s tri usmena i jednim posterskim priopćenjem, a dr. sc. Lucija Šerić Jelaska je bila članica znantvenog odbora skupa, https://carabids19thecm.unical.it/home.
Link na članak na Hrčku: https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=344473.  

MEDITERATRI team je objavio znanstveni rad u prestižnom časopisu Symmetry (IF 2,645)  https://www.mdpi.com/2073-8994/12/11/1890 o utjecaju mediteranske poljoprivrede na trčke, kukce koji se hrane biljnim nametnicima čime doprinose biološkoj kontroli.

Fluktuacijska asimetrija tijela (FA) je jedna od značajki kojom se može utvrditi prisutnost nepovoljnih uvjeta u okolišu. FA tijela smo izmjerili na jedinkama populacija trčaka u maslinicima i vinogradima na području Zadarske županije te sa staništa koje nije poljoprivredno niti je pod intenzivnim antropogenim utjecajem. FA je bila značajno veća u populacijama vrste trčka Pterostichus melas s poljoprivrednih površina nego na kontrolnim plohama, te veća u vinogradima nego u maslinicima. Poljoprivreda utječe na kukce koji nisu cilj mjera u zaštiti bilja, a koje su korisne u biološkoj kontroli, no maslinici su se pokazali povoljnijim za kukce korisne u biološkoj kontroli od vinograda. Mjerenje FA na istraživanoj vrsti predlažemo kao metodu za utvrđivanje dobre poljoprivredne prakse koja je bliža prirodnim uvjetima na staništu.