Stjecanje uvida i znanja o konceptima, metodama, tehnikama i primjeni mikropaleontologije te njezinoj ulozi u širem kontekstu geoloških istraživanja. Putem studija slučaja sedimenta i mikrofosilnih zajednica od paleozoika do recentnih naslaga, demonstrirat će se sistematika, korisnost i područje primjene različitih skupina mikrofosila.
Studenti će steći širok pregled različitih metoda i skupina mikrofosila koji se široko primjenjuju u akademskim istraživanjima te u naftnoj i plinskoj industriji. Obradit će se sljedeće teme:
1. Okoliši: kopneni, morski i prijelazni; njihova rasprostranjenost, fizikalno-kemijska svojstva, ekološki čimbenici koji ih određuju i kontroliraju raspodjelu organizama.
2. Mikrofosili: skeletne strukture, identifikacija i evolucija.
3. Prekambrijsko okruženje: plavo-zelene bakterije i arheje.
4. Paleozojska morska okruženja: radiolarije, ostrakodi, chitinozoa, konodonti i arkitrahi.
5. Kasnopaleozojska plitkomorska okruženja: velike bentičke foraminifere, zelene i crvene alge.
6. Mezozojska morska okruženja: od razdoblja ?bez organizama? do raznolikosti i bogatstva (planktonske foraminifere, vapnenačni nanofosili, dijatomeje i dinoflagelati, alge) tijekom krede.
7. Oporavak plitkovodnih mikroorganizama nakon velikih izumiranja, njihova rasprostranjenost i raznolikost te uspostava okruženja sličnih suvremenima.
8. Recentni okoliši i mikroorganizmi koji ih nastanjuju.
|