Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!

Kristalografija

Šifra: 44090
ECTS: 6.0
Nositelji: prof. dr. sc. Nenad Tomašić
doc. dr. sc. Franka Miriam Brückler
Izvođači: doc. dr. sc. Franka Miriam Brückler - Vježbe u praktikumu
prof. dr. sc. Nenad Tomašić - Vježbe u praktikumu
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,0,0

Nastava se odvija na hrvatskom jeziku u svim svojim elementima, a stranim studentima koji su pridruženi mješovitoj grupi nudi se mogućnost savladavanja predmeta pomoću dodatnih izravnih konzultacija s nastavnikom i asistentima na engleskom jeziku. Pri tome, nastavnik stranog studenta upućuje na odgovarajuću literaturu na engleskom jeziku te mu osigurava mogućnost polaganja predmeta na engleskom jeziku.
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 15
Vježbe u praktikumu 30
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Principi izvoda kristalnih klasa i pregled kristalnih formi u njima. Kristalometrija (dvokružni refeleksni goniometar), gnomonska, stereografska i paralelnoperspektivna projekcija kristala. Sfernotrigonometrijski račun. Principi izvoda Bravaisovih rešetki i prostornih grupa. Recipročna rešetka i njena primjena na objašnjenje difrakcijskih slika. Osnove matričnog računa.
Literatura:
  1. Borchardt-Ott, W. (1995): Crystallography, Springer Verlag, Berlin, 307.
  2. Rousseau, J.-J. (1998): Basic crystallography, John Wiley & Sons, New York, 414 str.
  3. Klein, C. (2002): Mineral Science, John Wiley & Sons, New York, 641 str.
  4. Nesse, W.D. (2000): Introduction to mineralogy, Oxford University Press, Oxford
2. semestar
Obvezni izborni kolegiji za Mineralogiju i petrologiju (ljetni semestar) - Redovni Studij - Geologija
Termini konzultacija:

Svaka domaća zadaća iz matematičkog dijela kolegija nosi jednaki broj bodova, a ukupan broj bodova koji se može na taj način steći, a koji će vrijediti na matematičkom dijelu pismenog ispita, je maksimalno 20 (na ispitu se može ostvariti 100 bodova). Na mineraloškom dijelu kolegija također se kroz domaće zadaće može steći maksimalno 20 bodova koji će vrijediti na mineraloškom dijelu pismenog ispita (također s 100 mogućih bodova). Zadaće iz mineraloškog dijela imaju različitu težinu: crtanje gnomonske projekcije i indiciranje -  20%, 32 klase – 25%, paralelno perspektivna slika kristala – 25%, korištenje Wulfove mreže – 20%, korištenje Internacionalnih tabela -10%. Da bi se dobili bodovi za određenu zadaću, odgovori moraju biti dostavljeni na vrijeme, a konkretan broj bodova koji će student ostvariti za zadaću ovisit će o kvaliteti odgovora.

Autor: Darko Tibljaš
Popis obavijesti