Link na stranicu kolegija: https://moodle.srce.hr/2020-2021/course/view.php?id=83796
Dinamički sustavi u ekonomiji, 2020./2021.
SYLLABUS
Dr. sc. Kristina Šorić
RIT Croatia
ksoric.pmf.mo@gmail.com
kristina.soric@croatia.rit.edu
Teme
(1) Linearne diferencijalne jednadžbe prvog reda
(a) Model djelomične tržišne ravnoteže
(b) Domarov model
(c) Harrodov model
(d) Solowljev model
(e) Inflacija
(2) Linearne diferencijske jednadžbe prvog reda
(a) Model nacionalnog dohotka
(b) Model paučine
(c) Domarov model
(d) Harrodov model
(e) Model tržišta sa zalihama
(3) Linearne diferencijalne jednadžbe drugog reda
(a) Model tržišta roba s cjenovnim očekivanjima
(b) Inflacija i nezaposlenost
(4) Linearne diferencijske jednadžbe drugog reda
(a) Samuelsonov model
(b) Inflacija i nezaposlenost
(5) Sustavi diferencijskih i diferencijalnih jednadžbi
(a) Cournotov model duopola
(b) Inflacija i nezaposlenost
(c) Razni ekonomski modeli
(6) Fazni dijagrami
Literatura
Chiang, A.C, “Osnovne metode matematičke ekonomije”, Mate d.o.o, Zagreb, 1994.
E. T. Dowling, «Introduction to Mathematical Economics», McGraw-Hill, 2001.
Carl. P. Simon, Lawrence Blume, «Mathematics for Economists», W.W. Norton & Company, New York, 1994.
Održavanje nastave
Online (Zoom)
Četvrtak, 8 – 11 h
Način polaganja ispita
Ocjena iz kolegija Dinamički sustavi u ekonomiji sastoji se iz sljedećih elemenata:
1. Samostalno pisanje zadaća tijekom vježbi (od 0 do 10 bodova)
2. Prvi kolokvij (od 0 do 40 bodova)
3. Drugi kolokvij (od 0 do 40 bodova)
4. Seminar (od 0 do 10 bodova)
Uvjet za pristup polaganju ispita preko kolokvija
Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama, najmanje 25% samostalno odrađenih zadaća tijekom vježbi, te napisan i prezentiran seminar.
Uvjet za prolaznu ocjenu: konačan zbroj svih bodova iz svih elemenata mora biti najmanje 40. Tada se ocjena određuje na temelju tablice:
Ukupan broj bodova Ocjena
40-59 Dovoljan (2)
60-74 Dobar (3)
75-89 Vrlo dobar (4)
90-100 Izvrstan (5)
Zadaće
Broj zadaća u semestru je proizvoljan. Neke će zadaće biti namijenjene samo za vježbu i ispunjavanje uvjeta za pristup polaganju ispita, a neke će se pored toga i bodovati i tako biti elementom za ocjenu. Ukoliko se zadaća boduje, ona nosi od 0 do 10 bodova, pa će se na kraju semestra izračunati prosječan broj bodova.
Kolokviji
Sastoje se iz teorijskih i računskih zadataka. Nije dozvoljena upotreba bilo kakve literature niti tablica. Održat će se u terminu predviđenom za kolokvije.
Seminar
Seminar se piše i prezentira kao grupni rad. Grupa broji 3 (iznimno 4) člana. Detalji će biti prezentirani studentima na početku semestra.
Studenti koji nisu ostvarili prolaznu ocjenu, da bi pristupili popravnom ispitu moraju zadovoljiti sljedeće uvjete:
Uvjeti za pristup polaganju popravnog ispita
Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama, najmanje 25% samostalno odrađenih zadaća tijekom vježbi.
Popravni ispit se sastoji iz teorijskih i računskih zadataka, te nosi od 0 do 80 bodova. Studentima se priznaju bodovi ostvareni samostalnim pisanjem zadaća i seminarom (od 0 do 20 bodova). Nije dozvoljena upotreba bilo kakve literature niti tablica. Studenti mogu izabrati pisati popravni ispit samo iz djela gradiva koji pripada prvom ili drugom kolokviju.
CV
Doktorirala je na Odjelu za teorijsku i primijenjenu matematiku, Sveučilište u Padovi, Italija, magistrirala na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te diplomirala na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Matematičkom odsjeku, na smjeru Matematička informatika i statistika, profil diplomirani inženjer matematike. Od 15.5. 1990. – 29.2.2012. radila je na Ekonomskom fakultetu Zagreb na Katedri za matematiku, od 1.3.2012. – 19.8.2019. na Zagrebačkoj školi ekonomije i management kao profesor visoke škole na Katedri za management i onda na Katedri za ekonomiju i matematiku, a od 20.8.2019. radi na Rochester Institute of Technology Croatia kao profesor matematičkih kolegija i kolegija Operacijski management. Vlasnica je obrta za poslovno savjetovanje Luyouma. Područja znanstvenog i stručnog interesa su joj operacijska istraživanja, posebno heuristike i metaheuristike za probleme rasporeda u proizvodnji, kao i metode za upravljanje lancima opskrbe. Bila je voditeljica dva znanstvena projekta financirana od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Objavila je znanstvene radove u više svjetskih časopisa iz područja operacijskih istraživanja i optimizacije, te boravila na više institucija u inozemstvu kao gost predavač (University of Udine, Italy, Departamento de Engenharia e Gestao, Instituto Superior Tecnico, Lisbon, Portugal, Information and Operations Management Department, Marshall School of Business, USC, Los Angeles, SAD). Održala je mnoge edukacije u poslovnoj praksi, a na temu upravljanja lancem opskrbe (Konzum d.d., Bambi d.d., Vivera d.o.o., Podravka d.d., SDA Croatia d.o.o., Atlantic Trade d.o.o., Tokić d.o.o., otvoreni seminari), te na temu upravljanja zalihama, poslovnim procesima i financijskom imovinom, u Hrvatskoj, BiH i Srbiji. Vlasnica je Lean Six Sigma Green Belt certifikata.