DRŽAVNE NAGRADE ZA ZNANOST dodjeljuje Republika Hrvatska za iznimno važna dostignuća u znanstvenoistraživačkoj djelatnosti, za proširenje znanstvenih spoznaja i za znanstvena ostvarenja u primjeni rezultata znanstvenoistraživačkog rada, koja su postigli znanstvenici, istraživači i znanstveni novaci. Zakonom o hrvatskim državnim nagradama za znanost predviđena je dodjela četiriju vrsta državnih nagrada za znanost. To su nagrada za životno djelo, godišnja nagrada za znanost, godišnja nagrada za popularizaciju i promidžbu znanosti i godišnja nagrada za znanstvene novake.
U nastavku donosimo popis dobitnika s Matematičkog odsjeka (nekad Odjela) po vrsti državne nagrade. Zvanje dobitnika navedeno je prema statusu u trenutku dodjele nagrade.
I. NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO
Prof. dr. sc. SVETOZAR KUREPA (profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu) – 2005. godina za cjelokupni znanstveni, nastavni i stručni rad u znanstvenom području prirodnih znanosti posebice u matematici u Republici Hrvatskoj. Obiman znanstveni opus opseže 70 radova iz područja teorije linearnih operatora, teoriju operatorskih i funkcionalnih jednadžbi i teorije mjere, od kojih su neki radovi citirani u brojnim svjetskim monografijama. Opus uključuje autorstvo i koautorstvo 15 knjiga. Izuzetan znanstveni doseg predstavljaju njegove dvije opsežne monografije «Konačnodimenzionalni vektorski prostori» i «Funkcionalne analize-elementi teorije operatora». Prof. Kurepa je zaslužan za uvođenje i razvoj matematičkih disciplina koje se ranije nisu njegovale u Hrvatskoj čime je dao značajan doprinos primjenjenoj matematici i općenito razvoju i organizaciji matematičkih djelatnosti u Republici Hrvatskoj.
Prof. dr. sc. BRANKO SOUČEK (u mirovini) – 2012. godina za cjelokupni znanstveno-istraživački rad u području tehničkih znanosti, polje računarstva, a posebice za razvoj prvoga digitalnog računala u Republici Hrvatskoj i za 10 objavljenih svjetski relevantnih knjiga iz računalstva.
II. GODIŠNJA NAGRADA ZA ZNANOST
Prof. dr. sc. NIKOLA SANDRIĆ – 2021. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, grana teorija vjerojatnosti i statistika, za doprinose u području teorije i primjene slučajnih procesa.
Prof. dr. sc. FILIP NAJMAN – 2020. godina za znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, grana algebra, za nove rezultate u teoriji eliptičnih krivulja.
Prof. dr. sc. JOSIP TAMBAČA – 2019. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, grana primijenjena matematika i matematičko modeliranje, za šest radova objavljenih 2019. godine u vrhunskim međunarodnim znanstvenim časopisima.
Prof. dr. sc. IGOR PAŽANIN – 2017. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, grana primijenjena matematika i modeliranje, za doprinose analizi rubnih te inicijalno-rubnih zadaća za parcijalne diferencijalne jednadžbe s primjenama u mehanici fluida.
Prof. dr. sc. PAVLE PANDŽIĆ – 2012. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, za niz značajnih doprinosa i otkrića u teoriji reprezentacija realnih reduktivnih Liejevih grupa, središnjoj matematičkoj teoriji usko vezanoj uz mnoga područja geometrije, analize, teorije brojeva, algebre i teorijske fizike.
Prof. dr. sc. HRVOJE ŠIKIĆ – 2011. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje matematika, za doprinos harmonijskoj analizi, posebno u teoriji valića, suvremenom i iznimno važnom području matematike koje ima spektakularne primjene izvan matematike.
Prof. dr. sc. ZORAN VONDRAČEK – 2010. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti u znanstvenoj grani teoriji vjerojatnosti i matematičkoj statistici te za objavu niza znanstvenih radova iz teorije vjerojatnosti, posebno iz vjerojatnosne teorije potencijala sa skokovima.
Prof. dr. sc. DRAŽEN ADAMOVIĆ – 2009. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, za važan doprinos složenoj teoriji algebri verteks-operatora i teoriji reprezentacija beskonačno dimenzionalnih Liejevih algebri i superalgebri.
Prof. dr. sc. ANDREJ DUJELLA – 2006. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti u teoriji brojeva. Svojim otkrićima u području nalaženja Diofantovnih m- torki postao je jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za tu problematiku. Važna su i njegova istraživanja u području eliptičkih krivulja, koja su usporediva s istraživanjima u najpoznatijim svjetskim centrima kao što su Harvard University ili National Security Agency.
Dr. sc. ZLATKO DRMAČ – 2005. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti numeričke matematike. Svojim otkrićima u numeričkoj linearnoj algebri, a posebno novim algoritmom za singularnu dekompoziciju matrica svrstao se među vodeće svjetske specijaliste u toj grani. U tijeku je ugradnja softvera temeljenog na tom algoritmu u programski paket LAPACK koji se razvija u Department of Energy, National Science Foundation i Defense Advaced Research Project Agency u SAD-u.
Prof. dr. sc. EDUARD MARUŠIĆ – PALOKA – 2004. godina za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, posebno za rješavanje nekih osobito teških problema iz mehanike fluida i teorije elastičnosti, kojima je postigao rezultate trajne vrijednosti u svjetskim razmjerima.
Prof. dr. sc. VJERAN HARI – 1997. godina za značajno znanstveno dostignuće u matematici, posebice na području materičnih algoritama.
III. GODIŠNJA NAGRADA ZA POPULARIZACIJU I PROMIDŽBU ZNANOSTI
Dr. sc. FRANKA MIRIAM BRUECKLER – 2009. godina za područje prirodnih znanosti, za doprinos popularizaciji znanosti odnosno matematike, za uvođenje elektroničkih sredstava u nastavu matematike i demonstriranje povezanosti matematike s drugim znanostima i umjetnošću, a posebno za rad na temama: od dvoboja do simetrije, topologija ili matematika s trakama i konopima, i kristali su matematičari, svjetska godina matematike 2000., čime su učinjeni zapaženi pomaci u podizanju javne svijesti o matematici i prirodnim znanostima.
Prof. dr. sc. MIRKO POLONIJO – 2007. godina za područje prirodnih znanosti za doprinos popularizaciji matematičke znanosti – od predškolske djece do odraslih ljubitelja matematike, a tim pristupom matematici od najranijeg djetinjstva omogućio je rano otkrivanje darovite djece te njihovo motiviranje i uključivanje u što kvalitetnije matematičko obrazovanje.
IV. GODIŠNJA NAGRADA ZA ZNANSTVENE NOVAKE
LUCIJA VALIDŽIĆ, mag. math. – 2016. godina za podučje prirodnih znanosti, polje matematika. Znanstveni interes Lucije Validžić je proučavanje veza topologije i izračunljivosti, a u 2016. godini objavila je, u ravnopravnom koautorstvu, tri znanstvena rada o izračunljivosti u različitim topološkim strukturama u vrlo uglednim svjetskim časopisima.
Dr. sc. FILIP NAJMAN – 2010. godina za područje prirodnih znanosti, za znanstvenu produkciju u 2010. godini, a posebno za doprinos u algoritamskoj teoriji brojeva, za diofantske jednadžbe i eliptične krivulje.
Dr. sc. IGOR PAŽANIN – 2008. godina za područje prirodnih znanosti, za uspješan znanstveni rad asimptotičke analize rubnih zadaća za parcijalne diferencijalne jednadžbe mehanike fluida, specijalno onih za viskozni tok u tankim područjima, kao i njegov najznačajniji doprinos, a to je formulacija i rigorozno opravdanje matematičkog modela takvog toka.
Doc. dr. sc. JOSIP TAMBAČA – 2001. godina za područje prirodnih znanosti, za istaknute radove u matematičkom modeliranju štapova u okviru linearizirane teorije elastičnosti.
DRŽAVNE NAGRADE ZA ZNANSTVENOISTRAŽIVAČKI RAD preteča su Državnih nagrada za znanost i dodjeljivale su se od 1960. godine zaključno s 1993. godinom. Sastoje se od Nagrade za životno djelo i Nagrada za znanstvenoistraživačka postignuća koja nose imena naših istaknutih znanstvenika.
U nastavku donosimo popis dobitnika s Matematičkog odsjeka (nekad Odjela).
NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO
Akademik SIBE MARDEŠIĆ – 1990. godina, redovni profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za istaknuti znanstvenoistraživački rad u oblasti prirodnih znanosti, posebno u području matematike – topologije.
Dr. STANKO BILINSKI – 1982. godina, umirovljeni redovni profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za istaknuti znanstvenoistraživački rad u oblasti prirodnih znanosti – matematike – posebno geometrije.
Dr. ZLATKO JANKOVIĆ – 1971. godina, redovni profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za radove iz područja vektorske i tenzorske analize i njezinih primjena.
Akademik ŽELJKO MARKOVIĆ – 1968. godina, umirovljeni profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za naučni rad na području linearnih diferencijalnih i integralnih jednadžbi, za istraživanje starogrčke matematičke filozofije te za istraživanje života i rada Ruđera Boškovića.
NAGRADA "RUĐER BOŠKOVIĆ"
Dr. MIRKO PRIMC – 1992. godina, redoviti profesor Matematičkog odjela Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za značajna znanstvena otkrića u oblasti prirodnih znanosti, posebno u području matematike za razvitak teorije reprezentacije beskonačnodimenzionalnih Liejevih algebri.
Dr. BRANKO NAJMAN – 1991. godina, redoviti profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za značajno znanstveno otkriće u oblasti prirodnih znanosti, u području matematike i to u problemu svojstvenih vrijednosti i hermitskih operatora i u problemu nerelativističkog limesa za Klein-Gordonovu i Diracovu jednadžbu.
Dr. MARKO TADIĆ – 1989. godina, redovni profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za značajno znanstveno otkriće u oblasti prirodnih znanosti, posebno u području matematike.
Dr. HRVOJE KRALJEVIĆ – 1983. godina, redoviti profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za značajnu znanstvenu djelatnost u oblasti prirodnih znanosti – područje matematike (teorije reprezentacijskih grupa).
Dr. SIBE MARDEŠIĆ – 1965. godina, izvanredni profesor profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za obradu problema primjene inverznih limesa na aproksimaciji kompakata pomoću poliedara.
Dr. SVETOZAR KUREPA – 1963. godina, profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, za radove: “O n-tim korijenima normalnih operatora” i “O korijenima jednog elementa Banachove algebre”.
NAGRADA "FRAN TUĆAN" ZA POPULARIZACIJU ZNANOSTI
Dr. BORIS PAVKOVIĆ – 1991. godina, redoviti profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za popularizaciju prirodnih znanosti znanosti, posebno matematike.