Praćenje i polaganje predmeta
Studenti će se podijeliti u tročlane timove. Zadaci svakog tima će biti sljedeći.
- Dogovoriti temu izlaganja i termin izlaganja. Svakako pokušajte biti prisutni na uvodnom predavanju u prvom tjednu nastave. Tom prilikom ćete formirati tročlane timove (možete se i unaprijed dogovoriti), dobiti temu seminara/izlaganja te zapisati svoj tim u nekom slobodnom terminu. Ukoliko unaprijed formirate tim, neka svakako bude prisutan barem jedan član tog tima. Studenti koji ne budu raspoređeni na uvodnom predavanju trebaju naknadno poslati e-mail nastavniku kako bi vas spojio s ostalim takvim studentima i formirao preostale timove.
- Literaturu za seminarski rad i izlaganje potražite sami po raznim izvorima (npr. iskoristite linkove na ovoj stranici). Ako vam nedostaje literature (nakon što ste pregledali linkove), javite se nastavniku.
- Napisati i predati seminarski rad. Predaje se emailom nastavniku najkasnije tjedan dana prije izlaganja. Tijekom izrade poželjno je višestruko konzultiranje s nastavnikom (najbolje emailom, može i uživo).
- Pripremiti i održati prezentaciju u dogovorenom terminu. Prezentacije traju 25-30 minuta (najviše 2 seminara po danu), a izlažu se kombiniranjem PCa s LCD projektorom i ploče. U prezentiranju trebaju sudjelovati svi članovi grupe.
- Preuzeti i riješiti dodatne zadatke vezane uz temu vašeg seminara. Preuzimaju se emailom od nastavnika na dan prezentacije, a treba ih riješiti u roku od 7 dana. Uredna rukom napisana rješenja predati ili poslati emailom (uslikana ili skenirana) nastavniku.
VAŽNO: Samo studenti koji upišu predmet ove ak. god. mogu u ovoj ak. god. ostvariti prolaznu ocjenu. Drugim riječima, ocjena se ne može "pričuvati" do iduće ak. god. U redu je da studenti koji još nisu upisali predmet (jer, recimo, čekaju na odobrenje molbe) počnu sudjelovati u nastavi, ali svjesni rizika da im se ne "pamti" nikakav trud/rezultat/ocjena ukoliko ipak ne budu u mogućnosti ove ak. god. upisati predmet. Ukoliko neki tim na taj način ostane bez jednog člana, preostali će članovi morati nastaviti bez njega.
Teme i termini popisani su u PDF fileovima na linkovima lijevo.
U 2. tjednu nastave bit će organizirana zabavna radionica ocjenjivanja. Primijetite dolje da se već od 2. tjedna evidentira polaženje nastave.
Izlaganja studenata počinju od 3. tjedna nastave, ali svakako u gornjim tablicama provjerite u kojim terminima doista ima izlaganja. Ako neki termin nije popunjen, tada u to vrijeme izlaganja naprosto nema.
Kratke upute za pripremu seminarskog rada
U pripremi i pisanju seminarskog rada trebaju sudjelovati svi članovi grupe. Uobičajena duljina seminarskog rada je oko 15 stranica, ovisno o veličini fonta, proredu, itd.
U seminarskom radu treba predložiti kako bi se s učenicima na matematičkoj grupi obradila zadana tema. Započnite motivacijom. Primjere i zadatke posložite od lakših prema težim, bez prevelikih skokova. Dio zadataka treba biti s natjecanja, ali možete koristiti i primjere i zadatke iz drugih izvora. Napišite sva potrebna objašnjenja, primjerena uzrastu učenika.
Potražite zadatke s natjecanja (domaćih, ali može i stranih i međunarodnih) koji se odnose na vašu temu. Pokušajte pronaći dodatnu literaturu - razne knjige, članke u našim stručno-metodičkim časopisima, časopisima namijenjenim učenicima, na internetu,... Prelistajte i udžbenike i zbirke zadataka namijenjene redovnoj nastavi matematike u školama.
Uz svaki zadatak s natjecanja obavezno navedite na kojem natjecanju, koje godine i za koji razred i kategoriju je postavljen. Za zadatke koji nisu s natjecanja, a niste ih sami smislili, navedite izvor iz literature. Uz svaki zadatak treba napisati (barem jedno) rješenje, no nemojte doslovce pretipkati rješenja koja nađete. Objavljena rješenja najčešće su prilično kratka - nejasne dijelove raspišite i pojasnite.
Dobro bi bilo da seminarski rad ima uvod i/ili zaključak. Na kraju treba napisati popis korištene literature, uključujući i izvore s interneta. Tekst treba pisati punim rečenicama. Varijable u matematičkom tekstu pišu se ukoso (kurzivom), a brojke i simboli uspravno. Rečenice ne počinju brojevima niti simbolima.
Plagiranje je strogo zabranjeno. Takvi radovi bit će poništeni. Pod plagiranjem se podrazumijeva prepisivanje većih dijelova teksta iz literature, seminara iz ranijih godina (posjedujemo arhivu s kojom uspoređujemo rad) ili nenavedenih izvora.
Pravila ocjenjivanja
Elementi ocjenjivanja:
- Aktivnost i redovitost: najviše 5 bodova (provjeravat ćemo sudjelovanje od 2. tjedna nastave; očekuje se da slušate ostale kolege). Polaženje nastave se boduje: 0 izostanaka = 5 bodova, 1 izostanak = 4 boda, 2 izostanka = 2 boda, 3 izostanka = 0 bodova.
- Dodatni zadaci: najviše 15 bodova. Svaki od dodatnih zadataka nosi najviše po 5 bodova.
- Pisani seminarski rad: najviše 40 bodova
- Prezentacija: najviše 40 bodova. Ocjenjuje se cijeli tim zajedno i doprinos pojedinog studenta radu tima.
Minimalni uvjeti za prolaznu ocjenu:
- prisutnost na najmanje 70% predavanja (od 2. tjedna nadalje)
- pisani seminarski rad ocijenjen prolaznom ocjenom (najmanje 20 bodova),
- održano javno izlaganje teme (prezentacija),
- ukupan uspjeh najmanje 45 bodova od 100 mogućih.
Rasponi za pojedine ocjene:
- 45-59 bodova - dovoljan (2),
- 60-74 bodova - dobar (3),
- 75-89 bodova - vrlo dobar (4),
- 90-100 bodova - izvrstan (5).
Studenti koji ne steknu prolaznu ocjenu ne mogu naknadno položiti kolegij, nego ga moraju ponovno upisati.
Literatura
Linkovi
- Zadaci s matematičkih natjecanja u Hrvatskoj
- Katalog natjecanja i smotri na stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje.
- Natjecanja na stranicama Hrvatskog matematičkog društva.
- Stranica Natjecanja na domeni math.hr.
- Školjka - stranice na kojima možete pretraživati zadatke.
- Službena stranica Međunarodnih matematičkih olimpijada (IMO).
- Stranica o IMO, regionalnim natjecanjima i natjecanjima u drugim zemljama.
- Stranice The IMO Compendium.
Knjige
- Serija knjižica Matematička natjecanja, HMD i Element
- Serija knjižica Bilten seminara za nastavnike mentore, HMD
- Zbornici susreta i kongresa nastavnika
- Knjige iz Matkine biblioteke, HMD
- Knjige iz Male matematičke biblioteke, Element i HMD
- Knjige iz biblioteke Elementarna matematika, Element
Časopisi