Repozitorij

Repozitorij je prazan

Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!

Geofizika

Šifra: 41028
ECTS: 5.0
Nositelji: prof. dr. sc. Snježana Markušić
Izvođači: prof. dr. sc. Snježana Markušić - Vježbe u praktikumu
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,0,0

Nastava se odvija na hrvatskom jeziku u svim svojim elementima, a stranim studentima koji su pridruženi mješovitoj grupi nudi se mogućnost savladavanja predmeta pomoću dodatnih izravnih konzultacija s nastavnikom i asistentima na engleskom jeziku. Pri tome, nastavnik stranog studenta upućuje na odgovarajuću literaturu na engleskom jeziku te mu osigurava mogućnost polaganja predmeta na engleskom jeziku.
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 30
Vježbe u praktikumu 15
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Općenito o planetu Zemlja (oblik i veličina, masa i gustoća, sateliti, Zemljina os, Zemljina orbita, temperature na Zemlji, atmosfera, nastanak planeta Zemlja, nastanak vode na Zemlji, unutrašnjost Zemlje nekad i danas). Koordinate na površini Zemlje (sferne koordinate ? os i osnovni krug, geografska širina i dužina, Zemlja kao sferoid, geoid i undulacije geoida, visine i dubine). Teža i nivo plohe (Newtonov zakon gravitacije i pojam sile gravitacije, centripetalna i centrifugalna sila, teža, Clairautov teorem, mjerenje akceleracije teže, redukcija mjerenih vrijednosti akceleracije teže- korekcija za visinu, Bouguer-ova korekcija i topografska korekcija, normalne vrijednosti akceleracije teže, polje teže, anomalije polja teže, sila uzročnica morskih doba)
Izostazija (pojam izostazije, Prattova i Airyeva teorija izostazije). Seizmičnost i izvori potresa (pojam seizmičnosti, prostorna razdioba i statistika potresa, izvori i vrste potresa, mehanizam potresa i Reidova teorija elastičkog odraza, makroseizmička metoda istraživanja potresa ? intenzitet potresa, makroseizmičke ljestvice, karte izoseista, mikroseizmička metoda istraživanja potresa ? magnituda potresa, mikroseizmički nemir, tsunami). Seizmički valovi i struktura unutrašnjosti Zemlje (konstante elasticiteta, titranje i valovi, valna jednadžba, zakon refleksije, zakon refrakcije, princip seizmografa, valovi potresa ? prostorni i površinski, hodokrone i mikroseizmička metoda određivanja epicentra potresa, magnituda potresa, istraživanja unutrašnjosti Zemlje, Mohorovičićev diskontinuitet). Magnetizam Zemlje (opći pojmovi, Zemljino magnetsko polje, geomagnetski elementi, magnetosfera i glavno polje, magnetski polovi, polarna svjetlost). Zemljina unutarnja toplina (prijenos topline, provodljivost topline, konvekcija topline, adijabatski temperaturni gradijent, mjerenje Zemljina površinskog toka topline)

Uvjeti za dobivanje potpisa:
Redovito pohađanje predavanja i vježbi, aktivno sudjelovanje u nastavi, predan seminarski rad, te prikupljeno najmanje 20% bodova na svakom od dva kolokvija.

Način provjere znanja i polaganja ispita:
1) ) Tijekom semestra svaki student je obavezan obraditi jednu seminarsku temu iz područja samog kolegija. Temu student može izabrati samostalno ili u dogovoru s nastavnikom, te seminarski rad u pisanom obliku predati najkasnije do 15. siječnja 2025. Svaki seminarski rad će se ocijeniti (OS).
2) Tijekom semestra održati će se dva kolokvija koji su obavezni (o terminu i rasporedu istih će studenti biti obaviješteni na predavanjima i putem mrežne stranice kolegija). Da bi student uredno izvršio svoju nastavnu obavezu mora na svakom od navedena dva kolokvija prikupiti najmanje 20% bodova.
3) Studentima kojima seminarski rad bude ocijenjen minimalno ocjenom dobar (3) te koji na oba kolokvija prikupe najmanje 50% bodova (sukladno ostvarenom postotku isti budu ocijenjeni ocjenama OK1 i OK2) će na kraju semestra biti ponuđena ocjena (O) dobivena na sljedeći način:
O=(OK1+OK2+0.4OS)/2.4
4) Studenti koji nisu zadovoljni ponuđenom ocjenom mogu izaći na usmeni ispit, pri čemu se na istome može dobiti i ocjenu manju od ponuđene. Konačna ukupna ocjena će biti dobivena na sljedeći način (ocjena usmenog ispita - Ou):
O=(Ou+0.5?((OK1+OK2+0.4OS)/2.4))/1.5
5) Studenti koji su stekli pravo izlaska na ispit (dobili pozitivnu ocjenu iz seminarskog rada te na jednom ili oba kolokvija prikupili manje od 50%, ali više od 20%, bodova) mogu u ispitnim rokovima izaći na ispit, na kojem u slučaju prolaza dobivaju ocjenu Oi (srednjak ocjena iz pismenog i usmenog dijela ispita). O načinu održavanja ispita će studenti biti obavješteni na mrežnim stranicama kolegija. Ukupna ocjena kolegija (O), koja se upisuje u ISVU, dobit će se (slično kao u prethodnom slučaju) na sljedeći način:
O=(Oi+0.5?((OK1+OK2+0.4OS)/2.4))/1.5
Tablica ocjena u ovisnosti o postotku:
50-60% - 2
60.1-75% -3
75.1-90% - 4
90.1-100% - 5



.
Literatura:
3. semestar
Obavezni predmet - Redovni Studij - Geologija
Termini konzultacija:

Studenti su podijeljeni u tri grupe - svaka u drugom terminu: 8:30, 9:15 i 10 sati. 

 Raspored održavanja vježbi iz kolegija 

Geofizika i Osnove geofizike

(Mr. sc. Ivo Allegretti)

dana 14.12.2011.

I grupa – u 830

 

Filip GECI

Petar KALAFATIĆ

Jozo PERIĆ

Marta DVOJKOVIĆ

Eva HRABRIĆ

Ivana KUZMIĆ

Josipa ADŽIĆ

Bruno ALJINOVIĆ

Tin BOROVČAK

Luka BOSAK

Valentina BRITVIĆ

Katarina BUNTAK

Kristina ĆORAK

Antonio DRNASIN

Monika CIPRA

Ema CIPRA

II grupa – u 915

Ljubica FILIPOVIĆ

Diana FRANKOL

Antonela GAVRAN

Ana GLAVINA

Katarina GRUBIŠIĆ

Sandra HANŽEVAČKI

Valentina HRUŠKA

Anja JARIĆ

Irena JUSTINIĆ

Denis KARZIĆ

Irena KATANEC

Petar LABROVIĆ

Andrea MARKOV

Lucija MIHALJEVIĆ

Dejan NIKIĆ

Matija JAKOMINIĆ

Ivan MAĐERIĆ

 III grupa – u 1000

Ana PETRIC

Marta POROPAT

Nives POSEDI

Alen POŽGAJ

Iva TOMLJENOVIĆ

Andrija VEDRIŠ

Martina VULIĆ

Mislav ZIDAR

Dina ZVONAR

Marko ŽIMBREK

Tea PERIĆ

Andrea GAŠPAROVIĆ

Juraj BAN

Danijela BLAŽEVIĆ

Željko ŠPANČIĆ

Miroslav BOSNAR

 

Autor: Snježana Markušić
Popis obavijesti