Opće obavijesti

Zavod za biokemiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu traži višeg tehničkog suradnika - višeg laboranta, na neodređeno vrijeme, uz uvjet probnog rada u trajanju od tri  mjeseca, u punom radnom vremenu.

Natječaj je dostupan ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Odobren projekt Enzimsko inženjerstvo...

U sklopu poziva Razvojne istraživačke potpore, NPOO.C3.2.R2-I1.06, odobren je projekt Enzimsko inženjerstvo za održivo recikliranje bioplastike u vrijednosti od 613.614,53 EUR, čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski za Zavoda za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Poziv Studentske sekcije Hrvatskog...

Najavljujemo još jedno predavanje Ljubičastog u kemiji, ovog puta u poznatom okruženju našeg fakulteta!

Izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski uvest će nas u svijet enzimskog inženjerstva s predavanjem pod naslovom "Enzimi u borbi protiv plastike". Stoga vas pozivamo da nam se pridružite u srijedu, 8. svibnja 2024. u 18:15 h u predavaoni A2 Kemijskog odsjeka PMF-a. 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Čast nam je najaviti malo drugačiji LjuK ovoga puta! 29. travnja u sklopu našeg prvog „pop up-a“, selimo se na Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu.

Kao predavač nam dolazi doc. dr. sc. Petar Kassal sa Zavoda za opću i anorgansku kemiju FKIT-a. Naslov predavanja glasi „(Ljubičasti) senzori za (ljubičaste) ione“, a kako biste saznali više, pridružite nam se 29. travnja 2024. u 17:30 h na lokaciji FKIT, Trg Marka Marulića 19. Nakon samog predavanja, čeka nas i malo ležernije druženje u Klubu nastavnika. Nadamo se da će ovaj susret, osim edukacijske svrhe, ukazati na važnost razmjene znanja i poznanstava među studentima kemije PMF-a i FKIT-a te otvoriti priliku za neke nove slične suradnje u budućnosti!

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Objavljen znanstveni rad na...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Barbara Panić, Petar Šutalo, Mladen Borovina, Ivana Biljan i Ivan Kodrin te bivša studentica Kemijskog odsjeka Tea Frey objavili su rad Prediction of CO2 adsorption properties of azo, azoxy and azodioxy-linked porous organic polymers guided by electrostatic potential u uglednom časopisu CrystEngComm (IF = 3,1).

Rad je zbog visoke ocjene recenzenata istaknut na naslovnici časopisa (Front Cover).

Porozni organski materijali mogu se iskoristiti za selektivno vezanje stakleničkih plinova iz atmosfere. U radu je računalnim metodama na temelju mapa elektrostatskog potencijala, periodičkih DFT računa i GCMC simulacija istražen utjecaj trigonskih građevnih jedinki (trifenilamina i trifenilpiridina) i dušik–dušik poveznica (azo, azoksi i azodioksidnih) na strukturna i adsorpcijska svojstva novih poroznih organskih polimera. Također, uspješno je sintetiziran i okarakteriziran novi azo-premošćujući polimer s piridinskom središnjom jedinkom relativno velike specifične površine od 606 m2 g−1 i kapaciteta vezanja CO2 od 32 mg g−1, što je u izvrsnom slaganju s rezultatima dobivenim GCMC simulacijom.

Rezultati su pokazali da uvođenje azoksi i azodioksidnih poveznica povećava afinitet vezanja CO2 te da se na temelju izračunatih vrijednosti elektrostatskog potencijala okvirno može procijeniti adsorpcija CO2 istraživanih poroznih organskih materijala. U radu opisane metode za proučavanje strukturnih i adsorpcijskih svojstava sustava s dušik-dušik poveznicama mogle bi se primijeniti i u dizajnu drugih poroznih organskih materijala za selektivnu adsorpciju CO2.

Istraživanje je ostvareno u okviru projekta Od aromatskih spojeva s dušikom do novih funkcionalnih organskih materijala (FunMaterials, IP-2020-02-4467) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2379853