Jasna Dubrović, dipl.soc.rad.
Pon. - čet. od 12.00-15.00 sati
Voditelj studija: prof. dr. sc. Branimir Bertoša
Zamjenik: doc. dr. sc. Morana Dulić
Voditelji smjerova:
Anorganska i strukturna kemija: prof. dr. sc. Dominik Cinčić
Organska kemija: prof. dr. sc. Ines Primožič
Biokemija: prof. dr. sc. Ita Gruić Sovulj
Fizikalna kemija: prof. dr. sc. Davor Kovačević
Analitička kemija: prof. dr. sc. Predrag Novak
Ostali članovi Studijskog vijeća:
prof. dr. sc. Marina Cindrić; prof. dr. sc. Vladislav Tomišić; prof. dr. sc. Sanda Rončević; dr. sc. Ivanka Jerić (IRB); prof. dr. sc. Vlasta Drevenkar (IMI); dr. sc. Đurđica Ugarković (IRB), prof. dr. sc. Višnja Vrdoljak, dr. sc. Ivan Barišić (Austrijski institut za tehnologiju), dr. sc. Janez Plavec (NMR Centar, Nacionalni institut za kemiju Ljubljana i red. prof. Sveučilišta u Ljubljani, SLO), prof. dr. sc. Zoran Radić (Sveučilište San Diego, Kalifornija, SAD), Petra Stanić (IRB), Matija Modrušan
Ured doktorskog studija kemije:
gđa Jasna Dubrović
Tel.: (01) 460 6032
E-mail: doktorski.studij@chem.pmf.hr
Kemija je jedna od temeljnih prirodoznanstvenih disciplina. Ona je temelj razumijevanja procesa u živom i neživom svijetu na molekularnoj razini pa je značajnom satnicom uključena u druge prirodoznanstvene studije kao što su biologija, geologija i mineralogija. Kemijska su znanja potrebna za izradu gotovo svih predmeta koji nas okružuju i kemija je glavna prirodna znanost koja ima svoju industriju. Procesi koji se zbivaju u okolišu velikim su dijelom kemijske prirode i za razumno upravljanje i održivi razvoj ta su znanja neophodna, a ostat će tako i u budućnosti. Kontrola kvalitete u mnogim slučajevima temelji se na poznavanju kemije, bilo da su to lijekovi, živežne namirnice, plastične mase ili neki drugi idustrijski proizvodi. U proizvodnji energije također su od bitne važnosti kemijska znanja i to kako sa stajališta same proizvodnje tako i sa stajališta utjecaja na okoliš. Znanstvena istraživanja u kemiji omogućila su izvanredan razvoj tehnologije u dvadesetom stoljeću i bez njih ne bi bilo suvremenih materijala, lijekova, gnojiva itd., tako da primjena kemije ulazi u sve oblike održavanja kvalitete života počevši od stanovanja i tjelesne zaštite, preko proizvodnje hrane i lijekova do rada i razonode. Vjeruje se da će kemijska istraživanja i u budućnosti imati tu važnu ulogu a za to je potreban odgovarajući istraživački kadar. Doktorskim studijem kemije kandidati bi stjecali znanja u istraživačkim metodama sve do svoje samostalnosti u takvom poslu. Taj je studij temeljen na istraživačkom radu u odgovarajuće opremljenim laboratorijima unutar radnih grupa gdje se radi na evaluiranim i prihvaćenim projektima pod voditeljstvom iskusnog mentora, te na formalnoj nastavi u obliku predavanja. Formalna nastava u obliku predavanja i seminara ima ulogu proširivanja i produbljivanja znanja u srodnim područjima uz temu doktorskih istraživanja. Posebno su vrijedni konzultativni oblici rada unutar pojedinih kolegija i to ne samo onih za koje neće biti dovoljno veliko slušateljstvo za držanje samih predavanja. Doktorski studij kemije otvoren je diplomiranim studentima srodnih studija ali se prvenstveno nastavlja na dodiplomski i diplomski studij kemije (inženjerski smjer) na Kemijskom odsjeku PMFa u Zagrebu. Osposobljava za samostalni istraživački rad u kemiji i srodnim disciplinama.
Doktorski studij traje najmanje tri godine s opterećenjem od prosječno 60 ECTS-bodova godišnje. Nastava je u načelu izborna. Kolegiji su razvrstani u tri kategorije: opći, temeljni i specijalni. Obvezni za polaznike svih smjerova (Anorganska i strukturna kemija, Analitička kemija, Fizikalna kemija, Organska kemija, Biokemija) su Kemijski seminar I i Kemijski seminar II, te Istraživački rad. Temeljni kolegiji pokrivaju glavne discipline unutar smjera, a specijalni ih nadopunjuju. Ukupan broj upisanih temeljnih kolegija ne smije biti manji od 2. Završna teza (doktorska disertacija) integralna je i najbitnija sastavnica studija. Student može, u dogovoru s voditeljem matičnog smjera, upisivati i kolegije iz drugih smjerova. Također je, pod načelno jednakim uvjetima, moguće upisivati i kolegije iz bliskih znanstvenih polja koji se predaju na doktorskim studijima PMF, pa i drugih fakulteta zagrebačkoga sveučilišta. Kemijski seminar I je prikaz aktualnog znanstvenog problema izvan područja doktorandove teze, dok je Kemijski seminar II obrazloženi prikaz projekta teze.
AKADEMSKO ZVANJE
Doktor prirodnih znanosti, polje: kemija
Doctor scientiarum naturalium ad chemiam pertinentium
DJELOVANJE SINTETIČKIH KISELIH POLIPEPTIDA NA TALOŽENJE KALCIJEVA KARBONATA
Ovim najavljujemo da će pristupnica Branka Njegić Džakula održati Kemijski seminar II u okviru poslijediplomskog studija Kemije (Fizikalna kemija).
1. Dr. sc. Nikola Kallay, red. prof., PMF
2. Dr. sc. Damir Kralj, viši zn. sur., IRB
3. Dr sc. Marina Cindrić, red. prof., PMF
Zamjena: dr. sc. Cleo Kosanović, zn. savj., IRB