Prva međunarodna ljetna škola Croatian Summer School on Medicinal Chemistry (CSSMC) održat će se u Rijeci od 14. do 17. rujna 2025. u organizaciji Sekcije za medicinsku i farmaceutsku kemiju Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci.
Predavači na ljetnoj školi CSSMC su iskusni međunarodni medicinski kemičari i istraživači iz područja razvoja lijekova iz akademskih ustanova i industrije koji će kroz intenzivan interaktivan četverodnevni program upoznati polaznike s različitim konceptima, pristupima i tehnikama koje se koriste u otkrivanju i dizajnu novih lijekova i biološki aktivnih molekula.
Rok za prijavu i predaju sažetaka je 1. lipnja 2025. Prijave i informacije.
Pozivamo sve nastavnike i studente Kemijskog i Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i ostale zainteresirane!
Upoznajte BIOCentar – mjesto inovacija, istraživanja i suradnje znanosti i gospodarstva!
Kada: 14. svibnja 2025. u 14 sati
Gdje: predavaonica P1, Zgrada Kemije, Horvatovac 102a, Zagreb
Dođite i saznajte više o našim projektima, istraživačkim mogućnostima i suradnjama. BIOCentar nudi jedinstvene resurse i podršku za studente i nastavnike u njihovim istraživačkim aktivnostima.
Saznajte kako možete sudjelovati u našim programima, biti dio inovativnih projekata i istraživanja i iskoristiti sve prednosti koje BIOCentar pruža! Ne propustite priliku za umrežavanje i razmjenu ideja!
Za više informacija, posjetite našu stranicu: BIOCentar
PMF u suradnji s HDBMB-om i FEBS-om organizira međunarodni znanstveni skup FEBS Special Meeting "Expanding frontiers in aminoacyl-tRNA synthetase research", koji će se održati u Dubrovniku od 28. rujna do 3. listopada 2025.
Uzbudljiv program skupa prikazat će vrhunska znanstvena istraživanja u području aminoacil-tRNA-sintetaza i srodnim prodručjima, uključujući inženjerstvo genetskog koda, dizajn i razvoj novih lijekova i terapija, genetske bolesti, staničnu signalizaciju, biosintezu i razgradnju proteina, sistemsku biologiju, evoluciju, biomedicinu.
Tematika koju skup pokriva od važnosti je i za ljudsko zdravlje i medicinu, te će biti organizirana posebna sekcija i okrugli stol s pacijentima, kliničarima i znanstvenicima. Posebno su dobrodošli mladi znanstvenici koji se mogu prijaviti za stipendije za sudjelovanje. Posebnost skupa je ručak na kojem će mladi istraživači prodiskutirati planiranje svojih karijera kroz razgovore s vrhunskim svjetskim znanstvenicima.
Važni datumi:
13. travnja 2025. - rok za prijave za FEBS YTF, trans-YTF i AARS stipendije
20. travnja 2025. - rok za predaju sažetaka za usmena izlaganja i ranu registraciju
15. kolovoza 2025. – rok za predaju sažetaka i kasnu registraciju
Napominjemo da kotizacija uključuje troškove smještaja i svih obroka.
Poštovani studenti, kolegij Stručna praksa ima za cilj povezati studente/ice s potencijalnim budućim poslodavcima. Popis poslodavaca dostupan je ovdje.
U ljetnom semestru akademske godine 2024/2025 kolegij Stručna praksa moguće je upisati do 31.5.2025.
Stručnu praksu nije moguće započeti:
• prije upisa kolegija Stručna praksa;
• prije prijave studenta/ice u online sustav za stručnu praksu;
• prije prijave novog poslodavca Karijernom centru;
• prije objave oglasa poslodavca u online sustavu;
• prije prijave na oglas poslodavca u online sustavu.
Stručnu praksu potrebno je završiti i evidentirati u online sustavu za stručnu praksu najkasnije do 15.9.2025., kako biste bili sigurni da će dokumentacija biti pravovremeno potvrđena.
Više informacija možete pronaći na poveznici ili direktnim obraćanjem izv. prof. dr. sc. Jani Pisk i izv. prof. dr. sc. Nikoli Bregoviću.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Andrea Usenik, Katarina Leko, Vesna Petrović Peroković, Željka Car, Katarina Pičuljan, bivši student Josip Draženović i Josip Požar u suradnji s Rosanom Ribić sa Sveučilišta Sjever i Markom Hanževačkim sa Sveučilišta u Nottinghamu objavili su rad Hydrophobically driven hosting – what about the guest? u uglednom časopisu Journal of Molecular Liquids (IF: 6,0).
U radu su opisana eksperimentalna i računalna istraživanja kompleksiranja cikličkih i linearnih alifatskih gostiju (C6-C8) s kukurbit[7]urilom i β-ciklodekstrinom u vodi. Termodinamika procesa inkluzije u ciklodekstrin nedvojbeno je ukazala na klasičnu (iceberg) hidrataciju svih nepolarnih funkcionalnosti gostiju pri 25 °C. Znatno egzotermnija inkluzija u glikourilni receptor bila je u svim slučajevima popraćena nižim vrijednostima ΔrS° što implicira da je uklanjanje vode iz unutrašnosti kukurbit[7]urila entropijski nepovoljnije u usporedbi s analognim procesom za β-ciklodekstrin.
Za reakcije s oba receptora karakteristična je izrazita temperaturna ovisnost ΔrH°, a time i ΔrS°. Negativni ΔrCp° svih istraživanih inkluzijskih reakcija dominatno su uzrokovani postupnom dezintegracijom hidratacijskih sfera nepolarnih podjedinica gostiju. Specifično, voda se oko njih pri nižim temperaturama povezuje jačim vodikovim vezama u odnosu na ostatak otapala (klasična hidratacija i kozmotropno ponašanje) dok suprotno vrijedi pri višim temperaturama (neklasična hidratacija i kaotropno ponašanje). Zbog razlika u organizaciji vode u šupljinama receptora opisana je temperaturna ovisnost standardnih reakcijskih veličina imala znatno veći utjecaj na termodinamiku kompleksiranja s β-ciklodekstrinom. Naime, inkluzija u navedeni receptor bila je izrazito entropijski povoljna ili čak u potpunosti entropijski kontrolirana (klasični hidrofobni efekt) pri nižim temperaturama, odnosno popraćena negativnim ΔrS° (neklasični hidrofobni efekt) pri višim temperaturama. Suprotno, reakcije s kukurbit[7]urilom bile su izrazito egzotermne i u većini slučajeva entropijski nepovoljne u čitavom temperaturnom intervalu.
Istraživanje je ostvareno u okviru projekta Koordinacijske reakcije makrocikličkih liganada u otopini (MacroSol, IP-2019-04-9560) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.