Događanja na PMF-u

05.
svibnja
9:30-10:30,
Kemijski odsjek, predavaonica 222
12.
svibnja
9:30-10:30,
Kemijski odsjek, predavaonica 222
12.
svibnja
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222
13.
svibnja
14:00-15:00,
Kemijski odsjek, Predavaonica P1
14.
svibnja
12:30-14:30,
Kemijski odsjek, predavaonici P1

Opće obavijesti

Prva ljetna škola „Croatian Summer...

Prva međunarodna ljetna škola Croatian Summer School on Medicinal Chemistry (CSSMC) održat će se u Rijeci od 14. do 17. rujna 2025. u organizaciji Sekcije za medicinsku i farmaceutsku kemiju Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci.

Predavači na ljetnoj školi CSSMC su iskusni međunarodni medicinski kemičari i istraživači iz područja razvoja lijekova iz akademskih ustanova i industrije koji će kroz intenzivan interaktivan četverodnevni program upoznati polaznike s različitim konceptima, pristupima i tehnikama koje se koriste u otkrivanju i dizajnu novih lijekova i biološki aktivnih molekula.

Rok za prijavu i predaju sažetaka je 1. lipnja 2025. Prijave i informacije.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Upoznajte BIOCentar – mjesto...

Pozivamo sve nastavnike i studente Kemijskog i Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i ostale zainteresirane!

Upoznajte BIOCentar – mjesto inovacija, istraživanja i suradnje znanosti i gospodarstva!

Kada: 14. svibnja 2025. u 14 sati

Gdje: predavaonica P1, Zgrada Kemije, Horvatovac 102a, Zagreb

Dođite i saznajte više o našim projektima, istraživačkim mogućnostima i suradnjama. BIOCentar nudi jedinstvene resurse i podršku za studente i nastavnike u njihovim istraživačkim aktivnostima.

Saznajte kako možete sudjelovati u našim programima, biti dio inovativnih projekata i istraživanja i iskoristiti sve prednosti koje BIOCentar pruža! Ne propustite priliku za umrežavanje i razmjenu ideja!

Za više informacija, posjetite našu stranicu: BIOCentar

Autor: Aleksandra Maršavelski
Međunarodni znanstveni skup FEBS...

PMF u suradnji s HDBMB-om i FEBS-om organizira međunarodni znanstveni skup FEBS Special Meeting "Expanding frontiers in aminoacyl-tRNA synthetase research", koji će se održati u Dubrovniku od 28. rujna do 3. listopada 2025.

Uzbudljiv program skupa prikazat će vrhunska znanstvena istraživanja u području aminoacil-tRNA-sintetaza i srodnim prodručjima, uključujući inženjerstvo genetskog koda, dizajn i razvoj novih lijekova i terapija, genetske bolesti, staničnu signalizaciju, biosintezu i razgradnju proteina, sistemsku biologiju, evoluciju, biomedicinu.

Tematika koju skup pokriva od važnosti je i za ljudsko zdravlje i medicinu, te će biti organizirana posebna sekcija i okrugli stol s pacijentima, kliničarima i znanstvenicima. Posebno su dobrodošli mladi znanstvenici koji se mogu prijaviti za stipendije za sudjelovanje. Posebnost skupa je ručak na kojem će mladi istraživači prodiskutirati planiranje svojih karijera kroz razgovore s vrhunskim svjetskim znanstvenicima.

Važni datumi:

13. travnja 2025. - rok za prijave za FEBS YTF, trans-YTF i AARS stipendije

20. travnja 2025. - rok za predaju sažetaka za usmena izlaganja i ranu registraciju

15. kolovoza 2025. – rok za predaju sažetaka i kasnu registraciju

Napominjemo da kotizacija uključuje troškove smještaja i svih obroka.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Poštovani studenti, kolegij Stručna praksa ima za cilj povezati studente/ice s potencijalnim budućim poslodavcima. Popis poslodavaca dostupan je ovdje

U ljetnom semestru akademske godine 2024/2025 kolegij Stručna praksa moguće je upisati do 31.5.2025.

Stručnu praksu nije moguće započeti:

•    prije upisa kolegija Stručna praksa;

•    prije prijave studenta/ice u online sustav za stručnu praksu;

•    prije prijave novog poslodavca Karijernom centru;

•    prije objave oglasa poslodavca u online sustavu;

•    prije prijave na oglas poslodavca u online sustavu.

Stručnu praksu potrebno je završiti i evidentirati u online sustavu za stručnu praksu najkasnije do 15.9.2025., kako biste bili sigurni da će dokumentacija biti pravovremeno potvrđena.

Više informacija možete pronaći na poveznici ili direktnim obraćanjem izv. prof. dr. sc. Jani Pisk i izv. prof. dr. sc. Nikoli Bregoviću.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Ivan Nemet i Sanda Rončević u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta u Gentu, Belgija (Tom Van Helden, Frank Vanhaecke i Thibaut Van Acker) i sa znanstvenicima s Instituta za kemiju u Ljubljani, Slovenija (Kristina Mervič, Johannes T. van Elteren i Martin Šala) objavili su znanstveni rad Evaluation of two-phase sample transport upon ablation of gelatin as a proxy for soft biological matrices using nanosecond laser ablation – inductively coupled plasma – mass spectrometry u uglednom časopisu Analytica Chimica Acta (IF 6,2).

U objavljenom radu istražen je fenomen uvođenja uzorka kroz dvije različite faze koje se formiraju nakon ablacije bioloških materijala putem metode LA-ICP-MS. Utvrđeno je da se nakon ablacije materijala na bazi ugljika jedan dio elemenata transportira u obliku čvrstih čestica, drugi dio kao plinovita faza, a također je prisutna i kombinacija obje faze za određene elemente. Dvije faze ponašaju se različito tijekom transporta te utječu na signale pri mapiranju elemenata, a time i na točnost kvantitativnog određivanja.

            U svrhu boljeg razumijevanja utjecaja nastanka dvije faze na analitičke signale, ispitane su promjene snage i valne duljina lasera pri ablaciji bioloških uzoraka pripravljenih u želatini kao čvrstom nosaču. Dokazano je da se nakon ablacije želatine elementi transportiraju pretežno u čvrstoj fazi.  Međutim, već pri manjoj energiji lasera značajan dio nekih elemenata prenosi se u plinovitoj fazi, što postaje izraženije pri povećanju energije lasera. Uočeno ponašanje je specifično za element, primjerice omjer intenziteta signala analita transportiranog u plinovitoj fazi prema ukupnom intenzitetu signala bio je 0 % za 23Na, 43 % za 66Zn i čak 95 % za 13C korištenjem lasera valne duljine 193 nm. Rezultati također ukazuju na učinak valne duljine lasera. Svi analizirani elementi pokazuju istu ili veću količinu formiranja plinovite faze nakon ablacije pomoću lasera valne duljine 213 nm u odnosu na laser valne duljine 193 nm. Također, utvrđeno je da se elementi, koji se u potpunosti pojavljuju u obliku čvrste faze nakon ablacije korištenjem laserskog zračenja pri 193 nm, djelomično prevode u plinovitu fazu kada se koristi laser valne duljine 213 nm.

            Ovaj rad pokazuje da je stvaranje dviju odvojenih faza nakon laserske ablacije bioloških tkiva češće nego što se donedavno mislilo. Što se tiče elementnog mapiranja putem LA-ICP-MS, razdvajanje ove dvije faze pri transportu aerosola može dovesti do značajnog pogoršanja kvalitete slike pri velikim brzinama akvizicije piksela. Kako bi se održala odgovarajuća brzina analize, problem se može riješiti smanjenjem energije lasera, povećanjem protoka plina nositelja uzorka i/ili skraćivanjem puta transporta uzorka između ćelije za ablaciju i plazme.

            Istraživanje je financirano sredstvima Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) (projekt No. P1-0034) i Flandrijske zaklade za znanost, Belgija (stipendija FWO.3E0.2022.0048.01).

Autor: Aleksandra Maršavelski
Popis obavijesti

Broj posjeta:
5700075