Zvanje: | izvanredni profesor |
Lokacija: | 206 |
Telefon: | 01/4895 424 i 4895 444 (pročelnik) |
E-mail: | |
Zavod/služba: | GEOG - Zavod za fizičku geografiju |
Godina diplomiranja: | 2005. |
Godina doktoriranja: | 2012. |
Na zavodu od: | 2006. |
prijediplomski
diplomski
integrirani prijediplomski i diplomski
doktorski
Dogovaraju se putem elektroničke pošte.
Dr. sc. Ivan Čanjevac rođen je 1980. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Godine 2000. upisao je studij na Geografskom odsjeku PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, smjer prof. geografije na kojemu je i diplomirao 2005. godine s odličnim uspjehom. Tijekom studija primao je stipendiju MZOŠ-a kao i stipendiju Grada Zagreba. Godine 2006. upisuje poslijediplomski doktorski studij Geografske osnove prostornog planiranja i uređenja na Geografskom odsjeku PMF-a. Doktorirao je 2012. godine s temom Tipologija i promjene režima protoka rijeka u Hrvatskoj (mentori: prof. dr. sc. Danijel Orešić i prof. dr. sc. Ognjen Bonacci). Tijekom doktorskoga studija i kao poslijedoktorand proveo je ukupno 15 mjeseci na Universität für Bodenkultur (BOKU) u Beču, Austrija.
Od prosinca 2006. godine radi na Geografskom odsjeku PMF-a kao znanstveni novak i asistent na katedri za Hidrogeografiju i Geografiju mora, a 2016. godine izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta. Kao znanstveni novak radio je na nekoliko istraživačkih projekata u području hidrologije i geomorfologije. Od 2017. godine kontinuirano vodi nacionalne projekte prvog sustavnog praćenja i ocjene hidromorfološkog stanja tekućica i stajaćica Hrvatske koje financiraju Hrvatske vode. Osim toga, u razdoblju 2019.-2021. vodi istraživački projekt Hidromorfološka studija potoka Plitvica koji financira JU NP Plitvička jezera. Znanstveni interes mu obuhvaća utjecaj promjena/oscilacija klimatskih elemenata i čovjeka na vodne resurse (režimi tekućica, hidrološke analize, vodoopskrba, turizam i vodni resursi), ekološko stanje voda sukladno ODV, međuodnos vode i reljefa (fluvijalna geomorfologija).
Objavio je petnaestak znanstvenih radova, uključujući radove u časopisima Science i Nature. Također je kao autor sudjelovao u nekoliko enciklopedijskih izdanja.
Od 2008. do 2018. godine bio je član Upravnoga odbora Hrvatskoga geografskog društva (potpredsjednik u razdoblju 2014.-2018.). Sudjeluje i sudjelovao je u nizu projekata Društva: Zimski i ljetni seminari za nastavnike, državno natjecanje učenika iz geografije, hrvatska geografska olimpijska reprezentacija, edukativni portal www.geografija.hr. Tajnik je uredništva stručno-metodičkog časopisa Geografski horizont koji izdaje HGD. U razdoblju 2012.-2019. bio je član upravnoga odbora Komisije za vode Međunarodne geografske unije.
Napomena: Ove radove održava Knjižnica Instituta Ruđer Bošković koja vodi projekt Hrvatske znanstvene bibliografije CROSBI. Ovim linkom možete vidjeti sve podatke o radovima koje su autori unijeli u bazu podataka.
Hrvatsko geografsko društvo
Hrvatsko geomorfološko društvo
Hrvatsko hidrološko društvo
International Geographical Union (IGU), Commission for Water Sustainability
International Association of Hydrological Sciences (IAHS)
Sudjelovanje na znanstvenim projektima
Vlada Republike Austrije: Catchment scale hydrological modelling in Croatia (2014.-2015.) – voditelj
AUF: Metodološki pristupi za analizu posljedica antropogenih pritisaka na hidromorfološko stanje tekućica (2016.-2017.) – voditelj hrvatskog dijela projekta
WWF: Environmental flow assessment of Cetina River canyon, downstream of Prančevići dam (2015.) – voditelj panela stručnjaka
HRZZ: Primjena metode scenarija u planiranju i razvoju ruralnih područja Hrvatske (CRORURIS) (2015.-2017.) – istraživač
Vođenje stručno-znanstvenih projekata
Hrvatske vode (2017.-2021.):
Sustavno ispitivanje hidromorfoloških elemenata kakvoće u rijekama u 2016. i 2017. godini;
Razvoj metodologije za ocjenu hidromorfološkog stanja u stajaćicama i provedba hidromorfološkog monitoringa;
Sustavno ispitivanje hidromorfoloških elemenata kakvoće u rijekama u 2018. godini;
Sustavno ispitivanje hidromorfoloških elemenata kakvoće u rijekama u 2019. i 2020. godini.
JU NP Plitvička jezera (2019.-2021.):
Hidromorfološka studija potoka Plitvica