Raspored sjednica Vijeća Geološkog odsjeka u ak. god. 2024./25. i datuma predaje materijala za Povjerenstvo za nastavu nalazi se ovdje.
Zvanje: | izvanredni profesor |
Lokacija: | 021 GPZ |
Telefon: | +385 1 460 6113 |
Telefon kućni: | 6113 |
E-mail: | |
Zavod/služba: | Geološki odsjek |
prijediplomski
diplomski
doktorski
Termini konzultacija sa studentima su po dogovoru. Za zakazivanje termina potrebno je javiti se nastavnici slanjem poruke elektroničkom poštom.
Kristina Pikelj je rođena u Zagrebu gdje je nakon osnovne i srednje škole završila 2002. profesorski smjer geologije i geografije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF) u Zagrebu. Nakon dvogodišnjeg rada u srednjoj školi i polaganja stručnog radila je kao asistentica na Geološkom odsjeku PMF-a, na kojem je stekla akademski stupanj doktorice znanosti o moru 2010. godine. Nakon više asistenture provela je nešto više od godinu dana na poslijedoktorskom usavršavanju na Sveučilištu u Lancasteru u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rad u Lanasteru odvijao se na NEWFELPRO projektu kojeg je bila voditelj. Nakon više kratkih poslova od kojih jedan uključuje i suradničko mjesto na Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, zaposlena je kao docentica na Geološkom odsjeku PMF-a u Zagrebu 2018. godine.
Područje njenog znanstvenog istraživanja obuhvaća taložne okoliše, podrijetlo i zakonitosti rasporeda morskog sedimenta na području Jadranskog mora. Recentne procese u Jadranskom moru primjenjuje u rekonstrukciji fosilnih taložnih okoliša. Istraživanja recentnog sedimenta u moru koristi u interdisciplinarnim istraživanjima koja se bave funkcioniranjem okoliša pod prirodnim i antropogenim opterećenjima (npr. u područjima livada morskih cvjetnica, uzgajališta riba, marina i luka) proučavajući na taj način međudjelovanje geološke podloge, marinskih organizama i čovjeka.
Osim sedimenta mora njeno drugo područje istraživanja obuhvaća obalne okoliše u kojima se bavi geološkim i geomorfološkim posebnostima dinarskog krša u obalnoj zoni Jadranskog mora. Intenzivnije proučava podrijetlo i sastav sedimenta plaža, morfološke promjene i eroziju na plažama i drugim obalnim okolišima (npr. klifovima), uspoređuje osjetljivost i otpornost prirodnih u odnosu na umjetne plaže, a pod sve snažnijim antropogenim utjecajem, utjecajem klimatskih promjena i s njima vezanim promjenama morske razine. U svom radu surađuje s kolegama iz Italije, Francuske, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva, kao i s kolegama iz brojnih znanstvenih i javnih ustanova u Hrvatskoj.
Do sada je kao rezultat svojih istraživanja i rada na ukupno 20 znanstvenih i stručnih projekata objavila više desetaka originalnih znanstvenih članaka, poglavlje u knjizi, te značajan broj različita sažetka i rada na skupovima, poglavlja u stručnim planovima, izvješćima i studijama i drugih radova.
Ukupno je do sad držala nastavu iz 19 kolegija na svim razinama studija na matičnom sveučilištu i kao gostujući predavač na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, te tijekom poslijedoktorskog usavršavanje u Ujedinjenom Kraljevstvu. Od početka docenture kontinuirano je mentorica na završnim i diplomskim radovima. Aktivno komunicira znanost u javnosti putem organiziranih događaja i osmišljenih medijskih istupa. Značajnog je terenskog iskustva na moru, uključujući boravak i rad na istraživačkim brodovima.
Napomena: Ove radove održava Knjižnica Instituta Ruđer Bošković koja vodi projekt Hrvatske znanstvene bibliografije CROSBI. Ovim linkom možete vidjeti sve podatke o radovima koje su autori unijeli u bazu podataka.