Raspored sjednica Vijeća Geološkog odsjeka u ak. god. 2024./25. i datuma predaje materijala za Povjerenstvo za nastavu nalazi se ovdje.
Zvanje: | redoviti profesor u trajnom izboru |
Lokacija: | 7 MPZ |
Telefon: | +385 1 460 5966 |
Telefon kućni: | 5966 |
E-mail: | |
Zavod/služba: | Geološki odsjek |
prijediplomski
diplomski
doktorski
Marijan Kovačić rođen je u Zaboku 28. kolovoza 1969. godine. Diplomirao je 1994. godine na zajedničkom studiju geologije Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF-a) i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta (RGNF-a) Sveučilišta u Zagrebu, a magistrirao 1999. godine na RGNF-u. Pod mentorstvom prof. dr. sc. Jožice Zupanič i prof. dr.sc. Darka Tibljaša doktorirao 2004. godine na PMF-u s tezom „Sedimentologija gornjomiocenskih naslaga jugozapadnog dijela Panonskog bazena“. Od 1994. do 2007. godine bio je zaposlen na Hrvatskom geološkom institutu u Zagrebu, a od 2007. godine radi na Mineraloško-petrografskom zavodu Geološkoga odsjeka PMF-a. Član je Hrvatskog geološkog društva, Odbora za geokemiju Razreda za prirodne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, te Međunarodne udruge sedimentologa (IAS).
Primarno područje znanstvenog interesa prof. dr. sc. Marijana Kovačića su neogenske i kvartarne naslage Panonskog bazena; njihova provenijencija, sedimentološke značajke, paleogeografski i stratigrafski odnosi. Osim toga, bavi se istraživanjem pleistocenskih sedimenata jadranskog priobalja i otoka, klastičnim špiljskim sedimentima te utjecajem geološke podloge i morfologije terena na amplifikaciju seizmičkih valova. Bio je voditelj ili suradnik na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim projektima od kojih se posebno ističu voditeljstva projekata “Od subdukcije do današnjih jadranskih plaža: glavne promjene u razvitku Dinarida” financiranog od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, projekt Hrvatske zaklade za znanost “Taložni paleobazeni, vodeni prolazi i migracje biote“ i hrvatsko-mađarski bilateralni projekt „Stratigrafija i korelacija gornjomiocensko-pliocenskih sedimenata duž hrvatsko-mađarske granice“. Dosad je objavio više od 30 znanstvenih radova u časopisima s međunarodnom recenzijom, četrdesetak sažetaka s međunarodnih znanstvenih skupova, tri autorske i četiri uredničke knjige te više od 20 poglavlja u knjigama ili vodičima ekskurzija. Osim toga, bio je pozvani predavač na dva međunarodna znanstvena skupa, recenzent tridesetak radova za domaće i međunarodne znanstvene časopise, a dugogodišnji je i član uredništva časopisa Geologia Croatica. Na stručnom planu njegova aktivnost vezana je za naftnogeološka istraživanja neogenskih naslaga Panonskog bazena, inženjersko-geološka istraživanja Podsljemenske zone grada Zagreba, vodoistražne radove te analize građevinskog i arhitektonskog kamena.
Sudjeluje u izvođenju nastave iz područja petrologije sedimenata i razvoja Panonskog bazena iz više kolegija na preddiplomskom, diplomskom i doktorskom studiju Geologija te preddiplomskom studiju Znanosti o okolišu. Bio je voditelj šest doktorskih disertacija, više od 20 diplomskih radova i preko 30 završnih radova. Aktivan je na promociji geološke struke za što je dobio priznanja Hrvatskog geološkog društva i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na prostoru Krapinsko-zagorske županije.
Napomena: Ove radove održava Knjižnica Instituta Ruđer Bošković koja vodi projekt Hrvatske znanstvene bibliografije CROSBI. Ovim linkom možete vidjeti sve podatke o radovima koje su autori unijeli u bazu podataka.