Pozivamo vas na predavanje "Možemo li virusima izliječiti rak?" koje će se održati u četvrtak, 24. travnja 2025. godine u 17 sati u predavaonici P1 na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu.
Predavanje će održati dr. sc. Beata Halassy, a detalji predavanja i životopis predavačice nalaze se u nastavku.
Sažetak:
Onkolitička viroterapija je naziv za oblik liječenja raka u kojemu se kao lijek upotrebljavaju virusi. Već gotovo 100 godina se smatra obećavajućim eksperimentalnim modalitetom u liječenju raka, no tek je nedavno prvi lijek odobren za upotrebu u ljudi. Iako nema sumnje da mnogi prirodni i genetski modificirani virusi posjeduju onkolitička i onkotropna svojstva, da su sposobni inficirati tumorsko tkivo i uništiti ga, prijenos ovog znanja u kliničku praksu je spor. Stoga je veliki interes znanstvene (npr. Nature 2024, Molecular Therapy Oncolytics 2025, Frontiers in Immunology 2025) i opće javnosti (npr. Jutarnji list, LeFigaro, Zeit, Sueddeutsche Zeitung, Index, HTV 1 dnevnik itd.) izazvao nedavno objavljeni prikaz kliničkog slučaja samoeksperimentalnog liječenja recidiva raka dojke virusima ospica i vezikularnog stomatitisa, koji je proveden u Hrvatskoj (Forčić et al. Vaccines 2024).
Dr. Halassy će objasniti biološki koncept u podlozi onkolitičke viroterapije, prikazati slučaj samoliječenja kojeg je provela sa suradnicima, te pojasniti njegove posebnosti kojim privlači toliki interes struke.
Otvara li ovaj slučaj mogućnost za razvoj onkolitičke viroterapije u Hrvatskoj?
Dr. sc. Beata Halassy je znanstvena savjetnica u trajnom zvanju, na funkciji voditeljice istraživačkog tima i laboratorija u Centru za istraživanje i prijenos znanja u biotehnologiji Sveučilišta u Zagrebu. Svoje kompletno formalno obrazovanje stekla je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (1994. dipl. ing. molekularne biologije, 1998. magistra, a 2003. doktorica bioloških znanosti). Prvih 19 godina karijere provela je u Odjelu za istraživanje i razvoj u sklopu farmaceutske kompanije specijalizirane za proizvodnju cjepiva i lijekova iz ljudske i životinjske krvi (Imunološki zavod d.d.), što je oblikovalo njezine istraživačke interese. Projekti koje vodi su, generalno govoreći, usmjereni na razumijevanje imunogeničnosti kompleksnih antigena, poput životinjskih i ljudskih virusa ili zmijskih otrova, te na razvoj pasivne terapije antitijelima za virusne bolesti, odnosno otrovanja kod zmijskih ugriza (tzv. antivenomima). Njezina inovacija u uzvodnom dijelu proizvodnje antivenoma je zaštićena poslovnom tajnom bivše kompanije, a izum u području pročišćavanja virusa, primjenjiv u nizvodnom dijelu proizvodnje virusnih pripravaka, je zaštićen priznatim europskim i američkim patentima. U vrijeme pandemije bolesti COVID-19 vodila je nacionalni projekt usmjeren na razvoj i uvođenje seroterapije za tu bolest u našoj zemlji, što je uspješno sa svojim timom i napravila. Najnoviji znanstveni interes jest korištenje snage virusa u borbi s rakom, i na tu temu trenutno vodi 3 komplementarna projekta, ukupne vrijednosti 1.6 milijuna EUR. Objavila je 75 znanstvenih radova u međunarodnim znanstvenim časopisima, njezin opus je citiran preko 1000 puta, a h-indeks je 20 (prema Web of Science 2025/04).