ŠTO JE "DOUBLE MASTER IN PHYSICS"?
Sveučilište u Orléansu i Sveučilište u Zagrebu otvaraju svojim studentima istraživačkih smjerova fizike mogućnost simultanog stjecanja dvije diplome:
● diplome iz područja Energije i materijala na Sveučilištu u Orléansu i
● diplome magistra fizike na istraživačkom smjeru Fizičkog odsjeka, PMF/SuZ.
Za program "Double master" mogu se prijaviti studenti zadnje godine istraživačkog studija fizike na oba sveučilišta (2. godine diplomskog studija fizike Sveučilišta u Orléansu i 5. godine istraživačkog studija fizike na Fizičkom odsjeku).
UVJETI ZA PRIJAVU
Postignutih 240 ECTS bodova u dosadašnjem tijeku studija, dobre ocjene, pismo preporuke, B2 nivo engleskog jezika
OSOBE ZA KONTAKT
Prof. dr. Eva Kovačević (eva.kovacevic@univ-orleans.fr) i prof. dr. Nadjib Semmar (nadjib.semmar@univ-orleans.fr), Uni-Orleans
i prof. dr. Damir Veža (veza@phy.hr), Fizički odsjek, PMF/SuZ
TEME ZA DIPLOMSKE RADOVE 2015. g:
Prof. Caroline Andreazza: "Phase transition in nanoalloys"
Prof. Nadjib Semmar: "Laser nano-structuring of thin metalic films"
Prof. Eva Kovačević: "Plasma synthesis and functionalization of materials"
Program mobilnosti
studenata Sveučilišta u Zagrebu - FO PMFa i Sveučilišta u Orleansu, u svrhu simultanog stjecanja dvije diplome
Program mobilnosti studenata Sveučilišta u Zagrebu i Orleansu omogućava studentima Fizičkog odsjeka PMFa i studentima fizike Sveučilišta u Orleansu stjecanje dvije diplome - iz područja Energije i materijala (Energy and Materials) na Sveučilištu u Orléansu i diplome Magistra fizike (Master of Physics) na Sveučilištu u Zagrebu. Ovaj program odnosi se na zadnju godinu istraživačkog studija fizike u sklopu oba gore navedena studijska programa (na 2. godinu diplomskog studija fizike u Orléansu i na 5. godinu integriranog preddiplomskog i diplomskog istraživačkog studija fizike u Zagrebu).
14. srpnja 2014. rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš primio je predstavnike Sveučilišta u Orléansu: prof. Bernarda Ribémonta, prorektora za međunarodnu suradnju. i prof. Daniela Hagègea, izaslanika za međunarodnu suradnju. Na sastanku su bili i predstavnici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: dekan prof. dr. sc. Amir Hamzić, prof. dr. sc. Mirko Planinić, pročelnik Fizičkog odsjeka, i prof. dr. sc. Damir Veža, te gospođa Jasna Bas, ataše za znanstvenu i sveučilišnu suradnju pri Veleposlanstvu Republike Francuske u Republici Hrvatskoj. Razgovaralo se o dosadašnjoj suradnji, posebice na dugogodišnjem zajedničkom studiju iz područja bioindustrijskih tehnika, razmjeni studenata i nastavnika u okviru Erasmus programa te o novim suradnjama u području fizike i društveno-humanističkih znanosti.
Tijekom prvog (zimskog) semestra studenti pohađaju predavanja na matičnoj ustanovi, a boravak i rad u partnerskoj ustanovi moguće je ostvariti u drugom (ljetnom) semestru, u vremenu predviđenom za usavršavanje i izradu diplomskog rada kroz studentske istraživačke projekte. Studentski istraživački projekti bit će organizirani unutar istraživačkih laboratorija povezanih s diplomskim studijima (Sveučilišta u Orleansu i Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta SuZ). Studentski istraživački projekti trajat će 5 mjeseci, a obje ustanove će im dodijeliti 30 ECTS bodova. Na kraju studija studenti stječu dvije diplome - hrvatsku diplomu izdanu od strane Sveučilišta u Zagrebu, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, pod nazivom Magistar fizike (Master of Physics), te francusku diplomu izdanu od strane Sveučilišta u Orléansu, pod nazivom Master Energie et Matériaux (Master Energy and Materials).
Odabir kandidata bit će temeljen na procjeni njihovog akademskog uspjeha, pisma preporuke, znanja stranih jezika (potrebna je barem B2 razina znanja engleskog jezika). Odluku o upisu svaka ustanova donosi nakon savjetovanja s partnerskim sveučilištem. Kako bi bio primljen u navedeni program student mora prikupiti najmanje 240 ECTS bodova na preddiplomskom/diplomskom studiju na Sveučilištu u Zagrebu ili na Sveučilištu u Orléansu. Ukupni broj studenata upisanih na ovaj program (po akademskoj godini i po sveučilištu) može biti najviše pet.
Na Sveučilištu u Zagrebu koordinator programa mobilnosti je prof. dr. sc. Damir Veža (veza@phy.hr) s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, a na Sveučilištu u Orléansu koordinator programa mobilnosti je prof. dr. sc. Eva Kovačević (eva.kovacevic@univ-orleans.fr).