POVEZNICE

elektronički izvori

OPEN ACCESS


U časopisu Nature Physics objavljen je članak PHENIX kolaboracije, u kojem se podastiru novi dokazi o nastanku kvark-gluon plazme u ultra-relativističkim sudarima lakih projektila sa ionima zlata.  Kao članovi PHENIX kolaboracije, koautori rada su među ostalima i izv. prof. Mihael Makek i diplomand Nikola Vukman sa Fizičkog odsjeka PMF-a, te nekadašnja studentica Mirta Dumančić. 

U sudarima ultra-relativističkih teških iona, moguće je stvoriti kvark-gluon plazmu, stanje u kojem je gustoća energije tolika da se nukleoni „tope“ na svoje sastavne dijelove – kvarkove i gluone. Eksperimenti provedeni na Relativističkom sudarivaču teških iona (RHIC) u SAD-u, te na Velikom hadronskom sudarivaču (CERN), razotkrili su i brojna zanimljiva svojstva kvark-gluon plazme, od kojih je svakako jedno od najznačajnih to da se ona ponaša poput savršene tekućine. Drugim riječima, kvark-gluon plazma ponaša se kao tekućina vrlo niske viskoznosti i njena su svojstva dobro opisana hidrodinamičkim modelima. Nedavno su eksperimenti na LHC-u objavili evidencije o postojanju kvark-gluon plazme i u sudarima lakih projektila, poput proton-proton sudara, što je iznenađujuće obzirom na malu gustoću energije koja se u takvih sudarima postiže.

Ovaj rad PHENIX kolaboracije objavljuje nove dokaze o postojanju kvark-gluon plazme u sudarima p+Au, d+Au i 3He+Au. Provedena istraživanja koriste jedinstveno svojstvo RHIC sudarivača da sudara ione zlata sa lakim projektilima koji imaju jednu komponentu (proton), dvije komponente (deuteron) ili tri komponente (3He). Obzirom na različitu geometriju ovih projektila, na samom početku sudara stvara se različit gradijent pritiska čestica. Upravo zbog niske viskoznosti taj se pritisak prenosi i na konačno stanje i određuje kako se produkti raspoređuju u detektoru (vidi sliku).  Opažanja se izvrsno podudaraju sa hidrodinamičkim modelima evolucije kvark-gluon plazme, a opovrgavaju neke alternativne modele, čime se može zaključiti da i u ovim sudarima (a ne samo u sudarima teških iona) nastaju male kapljice savršene tekućine!  

https://www.nature.com/articles/s41567-018-0360-0

 

Slika pokazuje kako se inicijalna geometrija sudara (gore) reflektira na raspodjelu čestica opaženih u detektoru (dolje). Autor: J. Orjuela Koop, University of Colorado, Boulder

Autor: webmaster FO
Popis obavijesti