Znanstvene vijesti

 

 

U rubrici "Znanstvene vijesti" kroz kratke članke, reportaže ili intervjue s stručnjacima, možete čitati o najnovijim dostignućima, istraživanjima i otkrićima PMF-ovih znanstvenika u svijetu znanosti i tehnologije. Saznajte sve o najnovijim otkrićima iz područja biologije, fizike, kemije, geologije, geografije, matematike i geofizike. Donosimo vam informacije o značajnim događajima u PMF-ovoj znanstvenoj zajednici, istraživanjima koja imaju utjecaj na svakodnevni život, tehnološkim inovacijama i drugim temama koje oblikuju suvremeni svijet. 


Mi mijenjamo društvo znanjem!
 


Morski toplinski valovi i masovni...

Krajem siječnja časopis Global Change Biology (GCB; https://onlinelibrary.wiley.com/journal/13652486, https://onlinelibrary.wiley.com/journal/13652486/journal-metrics) čestitao je dr. sc. Joaquimu Garrabou, glavnom autoru članka Marine heatwaves drive recurrent mass mortalities in the Mediterranean Sea (Garrabou i sur. 2022, 28 (19): 5708-5725; https://doi.org/10.1111/gcb.16301), na citiranosti članka. Članak je bio dvanaesti najcitiraniji članak ovog časopisa u 2023. godini, a od objavljivanja 2022. godine do danas dostigao je preko 120 citata. Unatoč tome što je časopis vrlo „mlad“, njegov čimbenik utjecaja (impact factor) je tri godine za redom ostao iznad 10 (ISI Journal Citation Reports). GCB je za 2022. rangiran kao prvi u Biodiversity Conservation, osamnaesti u Environmental Sciences i četvrti u Ecology.

Na ovom članku koautorice su bile djelatnice Biološkog odsjeka PMFa: prof. dr. sc. Tatjana Bakran-Petricioli i dr. sc. Silvija Kipson (trenutno zaposlena u SeaFan, za znanstvene i stručne usluge). Istraživanje je napravljeno zahvaljujući potpori Europskih projekata H2020 MERCES, H2020Futurmares, InterregMED MPA-Engage, HEATMED (RTI2018-095346-B-485 I00).


Rezultati istraživanja, provedenog pod vodstvom španjolskog Instituta za znanost o moru (ICM-CSIC), objavljeni u članku, pokazuju prisutnost masovnih pomora u svim sredozemnim regijama u razdoblju od 2015. do 2019. godine. Zahvaljujući suradnji više od 30 istraživačkih timova iz 11 zemalja, bilo je moguće utvrditi utjecaje pomora na razini Sredozemnog mora. Autori naglašavaju da bi masovni pomori organizama povezani sa morskim toplinskim valovima mogli postati „novo normalno“ u Sredozemnom moru. Povećan intenzitet i učestalost morskih toplinskih valova mogli bi preoblikovati ključne obalne morske ekosustave. 
U istraživanju je pronađeno da su se u populacijama oko 50 morskih vrsta (uključujući koralje, spužve i pridnene alge, između ostalih) dogodili masovni pomori duž nekoliko tisuća kilometara obala Sredozemnog mora, od Alboranskog mora do Bliskog Istoka. Utjecaj masovnih pomora zabilježen je od površine do 45 m dubine, gdje su morski toplinski valovi bili izuzetni te su obuhvatili više od 90% površine Sredozemnog mora i dostigli temperature više od 26 °C. Rezultati pokazuju da se u Sredozemnom moru, uključujući i naš Jadran, ubrzavaju ekološki utjecaji povezani s klimatskim promjenama, što predstavlja ozbiljnu ugrozu za zdravlje i funkcioniranje morskih ekosustava.


Do sad je velika varijabilnost zabilježenih odgovora vrsta i populacija na različitim prostornim i vremenskim skalama, otežavala istraživanje ovisnosti bioloških odgovora morskih organizama na različitu razinu izloženosti toplini. Sada, zahvaljujući suradnji velikog broja znanstvenika te boljoj prostornoj i vremenskoj rezoluciji podataka, postalo je moguće prikazati postojanje značajnog pozitivnog odnosa između dužine trajanja toplinskih valova i pojavnosti masovnih pomora. Autori trenutno rade na analizi podataka za zadnjih pet godina kad su temperature mora i ekstremni toplinski valovi bili još češći.


Fotografije snimio: Donat Petricioli

Autor: Marijana Šurina
Popis obavijesti