Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


 

 

Dana 13.3.2013. u 13:15 održat će se u okviru seminara i kolokvija na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:
Petra Mikuš, dipl. ing.
(Državni hidrometeorološki zavod, Zagreb):
Karakteristike vrhova konvektivnih oblaka vidljive
na satelitskim slikama

Predavanje će biti u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95. Obavijest o izlaganju (pdf) se nalazi u repozitoriju.

 

SAŽETAK: Razvoj satelitske tehnologije, te bolja prostorna i vremenska rezolucija satelitskih podataka omogućili su kvalitetnije praćenje i proučavanje olujnih konvektivnih oblaka s karakterističnim vrhom koji je posljedica vrlo jake uzlazne struje, te u većini slučajeva nadvisuje područje tropopauze (OT, od engl. Overshooting top). Takve oluje su često praćene intenzivnom oborinom, jakim udarima vjetra, grmljavinom, velikom tučom, tornadom, te turbulencijom u blizini tropopauze, predstavljajući potencijalnu opasnost za ljudski život i materijalna dobra.
Zbog relativno kratkog trajanja i malih dimenzija, prepoznavanje OT-a na satelitskim slikama uvelike ovisi o prostornoj i vremenskoj rezoluciji satelitskih podataka. OT je najbolje vidljiv na satelitskim slikama u vidljivom dijelu spektra (HRV), horizontalne razlučivosti 1 km, na kojima je 3D struktura oblaka lijepo izražena, no one su dostupne samo tijekom dana. Budući da je OT u većini slučajeva karakteriziran kao malo kružno područje vrlo niske temperature, satelitske slike u infracrvenom dijelu spektra (10.8 μm) na kojima boje označavaju temperaturne intervale vrlo su pogodne za detekciju OT-a tijekom cijelog dana. U novije vrijeme sve se više koristi tzv. „sandwich“ produkt, sastavljen od HRV satelitske slike na koju je „naljepljena“ poluprozirna satelitska slika u infracrvenom dijelu spektra (10.8 μm), ili neki od RGB produkata. Takvi produkti pružaju informaciju o 3D strukturi oblaka, kao i o temperaturi vrhova istih. Također, kao pomoć u detekciji OT-a i za mogući „nowcasting“ opasnih vremenskih prilika razvijeno je nekoliko objektivnih satelitskih metoda koje koriste različite kombinacije satelitskih kanala.
Kao rezultat aktivnosti OT-a na satelitskoj slici u infracrvenom (10.8 μm) dijelu spektra na vrhovima konvektivnih oblaka vidljivi su različiti karakteristični oblici: topla točka (engl. warm spot), toplo područje (engl. warm embedded area), hladno-U/V (engl. cold-U/V) i hladni prsten (engl. cold ring). U mnogim slučajevima pojavljuju se i perjanice iznad nakovnja kumulonimbusa, težinski valovi iznad vrhova oblaka, kao i vlažni sloj u nižoj stratosferi (LSM, od engl. Lower Stratospheric Moisture).
 
Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb. Studentima 2. godine diplomskog sveučilišnog studija fizika - geofizika je prisustvovanje predavanjima u sklopu Geofizičkog seminara obavezno.
Autor: Webmaster GFO
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013