Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 30.11.2016. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Martina Tudor
(DHMZ, Zagreb)
Donji rubni uvjeti za atmosferu u numeričkom prognostičkom modelu ALADIN
(M. Tudor, A. Stanešić, S. Ivatek-Šahdan i I. Janeković)

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Numerički model za prognozu vremena ALADIN za donji rubni uvjet atmosfere ima tlo ili vodenu površinu. Međudjelovanje atmosfere i tla parametrizirano je shemom ISBA (Noilhan i Planton, 1989), te dodatno modificirano za asimilaciju i optimizirano korištenje u numeričkoj prognozi vremena prema Giard i Basile (2000). Pri tome se u izračunima koriste konstantna polja koja opisuju topografiju, hrapavost terena, vrstu tla i slično. U nedostatku boljeg i prikladnijeg izvora podataka, korištena su polja iz baze u Meteo-France-u. Međutim, pokazalo se da ta polja imaju neke nedostatke, koji postaju uočljiviji povećanjem horizontalne razlučivosti modela. Stoga su ta konstantna polja izračunata iz nove baze. Međutim, postojeće sheme u modelu su razvijene i prilagođene koristeći podlogu iz stare baze. Bit će prikazan utjecaj polja iz nove baze te koji su koraci potrebni da bi rezultati modela bili iskoristivi za operativnu prognozu vremena.
     Druga vrsta donjeg rubnog uvjeta su vodene površine. Posljednjih 15 godina model je temperaturu površine mora koristio iz modela koji koristimo i za prognostičke bočne rubne uvjete, a to su ARPEGE iz  Meteo-France-a te kasnije od IFS iz ECMWF-a. Oba modela kao i ALADIN tijekom prognoze ne mijenjaju temperaturu površine mora. Analizirana je temperatura površine mora koju dobivamo u analizama iz Meteo-France-a i ECMWF-a te uspoređena s mjerenjima na Jadranu kao i drugim dostupnim analizama (OSTIA, MUR) te rezultatima oceanografskog modela (ROMS).

U ovom seminaru će biti prikazan utjecaj nove podloge kao i promjena temperature površine mora na prognozu modelom ALADIN.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013