Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 15.11.2017. (sri) u 14:15 h održat će se na

Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:
Josipa Kuzmić

(DHMZ, Zagreb)

Kontrola podataka automatskih meteoroloških postaja

Pozivaju se doktorski studenti i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Zahtjevi za meteorološkim podacima svakim danom rastu, kako u meteorološkim službama (za vremenske analize i prognoze, upozorenja na opasne vremenske prilike, klimatološka i meteorološka istraživanja, itd.) tako i u hidrologiji, industriji, arhitekturi i svakodnevnom životu uopće. Automatske meteorološke postaje omogućuju mjerenja i prijenos 30-minutnih, 10-minutnih pa čak i sekundnih podataka do korisnika u realnom vremenu. Međutim, ovakva mjerenja podložna su pogreškama zbog nepravilnosti u radu samih osjetnika kao i zbog kvarova pomoćne opreme na postaji. Zbog toga je prije daljnjeg rada i primjene potrebno verificirati izmjerene podatke.
Ovdje će biti prikazane neke automatske kontrole i testovi koji se primjenjuju kako bi se 10-minutni podaci sunčevog zračenja označili valjanima, sumnjivima ili pogrešnima. To su testovi pomoću kojih se određuju fizikalno nemogući podaci, nerealne razlike u uzastopnim podacima ili sumnjiva varijabilnost vrijednosti podataka u definiranom vremenskom razdoblju, i potom šalju na procjenu stručnim osobama koje se bave kontrolom podataka. Prekidi zbog neizmjerenih podataka ili prekidi u podacima nastali kao posljedica poništavanja podataka označenih pogrešnima u postupku kontrole mogu se popuniti primjenom različitih modela čija se uspješnost procjenjuje pomoću raznih statističkih mjera (RMSE, MAE, MBE).

 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013