Prošli tjedan tim znanstvenika iz Laboratorija za kralješnjake i zaštitu prirode Biološkog odsjeka sudjelovao je u međunarodnom znanstvenom projektu JDS5 (Joint Danube Survey), najvećem svjetskom istraživanju ekološkog stanja rijeka. U sklopu ovog istraživanja provedena su standardizirana uzorkovanja ribljih zajednica na tri lokaliteta na rijeci Dunav, prateći protokole koji uključuju terenski rad tijekom dana i noći, kao i uzimanje uzoraka za analizu teških metala i onečišćenja, okolišne DNA (eDNA) te prisutnost mikroplastike u tkivima riba.
Zajedničko dunavsko istraživanje, koje organizira Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR), provodi se svakih šest godina i obuhvaća više od 2.800 kilometara toka Dunava i njegovih pritoka. Peto izdanje ovog opsežnog istraživanja – JDS5 – okuplja stručnjake iz 14 zemalja, koji na više od 150 lokaliteta analiziraju kemijsko i biološko stanje rijeke s ciljem izrade znanstvenih podloga za održivo upravljanje vodenim ekosustavima.
Sudjelovanje u JDS5 projektu predstavlja važan doprinos međunarodnoj znanstvenoj suradnji, ali i priliku za primjenu suvremenih istraživačkih metoda na domaćem terenu. Prikupljeni podaci poslužit će kao temelj za buduće preporuke u okviru Plana upravljanja slivom Dunava za razdoblje do 2027. godine.
Fotografije: Perica Mustafić