Mareografsku postaju Bakar osnovao je zagrebački Geofizički zavod u prosincu 1929. Postaja je radila do početka drugog svjetskog rata 1939., a obnovljena je 1949. te radi i danas. Bakar je najstarija hrvatska mareografska postaja. Opremljena je analognim plovčanim instrumentom smještenim u prostorijama Carinarnice u gradu Bakru. Instrument je instaliran iznad zdenca koji je spojnom cijevi povezan s morem. Postaja je modernizirana ranih 2000-ih kada su instalirani digitalni instrumenti i GPRS modemi za dohvat podataka u realnom vremenu (engl. real/near-real time). Plovčani digitalni instrument postavljen je u listopadu 2003. pokraj analognog instrumenta, a radarski instrument postavljen je u rujnu 2004. na obali oko 300 m od zdenca (engl. in open air). Digitalni instrumenti bilježe jedno-minutne prosjeke razine mora te ih šalju svakih 15 minuta u Zagreb na server Geofizičkog odsjeka PMF-a. Osim razine mora, mjeri se i tlak zraka u jedno-minutnim razmacima. Analogni podaci digitaliziraju se, s rezolucijom od jednog sata, jednom godišnje. Svi instrumenti mjere vodostaj u odnosu na isti referentni nivo pri čemu se analogni instrument smatra glavnim, a druga dva služe za bilježenje visokofrekventnih oscilacija te kao rezerva (engl. backup). Postaja je vezana na nacionalnu geodetsku mrežu preko geodetskih biljega BV15663 i A510.
Vremenski niz bakarskih vodostaja dug je preko 90 godina što ga čini najdužim izmjerenim nizom nekog oceanografskog parametra u Hrvatskoj. Zbog širokog vremenskog raspona i kvalitete podataka, vodostaji u Bakru koristili su se u istraživanjima različitih procesa (npr. srednja razina mora, sezonski ciklus, odziv razine na utjecaj planetarnih valova, olujni uspori i poplavljivanje obale, jadranski i bakarski seš, plimne oscilacije i dr.). Popis znanstvenih radova koji su koristili izmjerene razine mora u Bakru nalazi se ovdje.
Lokacija
Postaja Bakar smještena je na vrhu Bakarskog zaljeva u prostorijama Carinarnice (ispostava Bakar).
Z. širina: 45o 18.3’
Z. dužina: 14o 32.4’
Više o postaji možete pronaći u sljedećim radovima:
-
Međugorac I, Pasarić M, Orlić M (2022): Long-term measurements at Bakar tide-gauge station (east Adriatic). Geofizika 39 (1), https://doi.org/10.15233/gfz.2022.39.8 (u tisku).
-
Pasarić M, Orlić M (2008): Mareografska postaja Bakar: mehanički ili radarski instrument? U: Ožanić, N. (ed.), Znanstveno savjetovanje - Hidrološka mjerenja i obrada podataka - Zbornik radova, 26-28. Rijeka: Digital pointtiskara d.o.o, 319-328.
-
Orlić M, Pasarić, M (1998): Sedam desetljeća mareografskih mjerenja u Bakru. Prirodoslovna istraživanja riječkog područja. Prirodoslovni muzej, 201-211.