18.12.2015.
U emisiji prvog programa HTV-a "Društvena mreža" o rezultatima istraživanja bure kroz projekt HRZZ-a CATURBO pričao je voditelj Projekta prof. dr. sc. Branko Grisogono.
Emisiju možete pogledati klikom na poveznicu (od 22:15 do 35:15).
Povodom skorog završetka projekta CATURBO, voditelj projekta prof. dr. sc. Branko Grisogono i suradnici doc. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak i Željko Večenaj održali su završno izlaganje u okviru Geofizičkog seminara na PMF-u 9. prosinca 2015. pod naslovom
Karakteristike turbulencije bure (CATURBO)
Sažetak možete pročitati na ovom mjestu.
Tjedan ranije, u srijedu 2. prosinca 2015., je također u okviru Geofizičkog seminara na PMF-u suradnik projekta dr. sc. Željko Večenaj održao izlaganje pod naslovom
Recentna mikrometeorološka istraživanja na Geofizičkom odsjeku
Sažetak izlaganja možete pročitati ovdje.
8.12.2015.
Dr. sc. Željko Večenaj, suradnik projekta CATURBO gostujući u emisiji trećeg programa Hrvatskog radija "Znanstveni koncentrat" govorio je o recentnim mikrometeorološkim istraživanjima na Geofizičkom odsjeku PMF-a, s posebnim naglaskom na istraživanja koja su provođena za vrijeme trajanja projekta CATURBO Hrvatske zaklade za znanost.
Emisiju se može preslušati klikom na poveznicu (od 5:39 do 16:05).
26.11.2015.
U zagrebačkom Kraš auditoriumu se od 24-25. studenog 2015. održao Međunarodni znanstvenostručni skup "Meteorološki izazovi 4" u suorganizaciji Hrvatskog metreorološkog društva, Državnog hidrometeorološkog zavoda, Geofizičkog odsjeka PMF-a i Hrvatske kontrole zračne plovidbe d.d.
Tema ovogodišnjeg skupa bila je
Klimatske promjene - odgovornosti današnje generacije
a okupio je brojne domaće i inozemne stručnjake, među kojima i formalne i neformalne suradnike projekta CATURBO:
Program se sastojao od progtrama oralnih prezentacija i program postera.
Suradnici Projekta održali su pet oralnih prezentacija i predstavili su jedan poster.
12.11.2015.
Od 9. do 11. studenog 2015. u Osijeku je održana međunarodna GEWEX radionica o klimatskim sustavima Panonskog bazena - PannEx, koju zajednički organiziraju: Državni hidrometeorološki zavod, Agronomski fakultet Sveučilišta u Osijeku i Geofizički odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
Cilj je radionice procjena potencijala za pokretanje Regionalnog hidroklimatskog projekta (RHP) u sklopu Globalnog projekta razmjena energije i vode (GEWEX) iznad Panonskog bazena (PannEx).
Između 65 sudionika, mahom iz Hrvatske i zemalja Panonskog bazena, bilo je i petoro formalnih (B. Grisogono, M. Telišman Prtenjak, Ž. Večenaj, A. Marki i A. Belušić) i više neformalnih suradnika projekta CATURBO, koji će predstaviti svoj znanstveni rad na Projektu kroz četiri postera (poster 1, poster 2, poster 3) te jednu oralnu prezentaciju (program radionice).
5. rujna 2015.
U austrijskom Innsbrucku je od 31. kolovoza do 4. rujna 2015. održana 33. Međunarodna konferencija o alpskoj meteorologiji uz sudjelovanje triju suradnika projekta CATURBO (doc. dr. sc. M. Telišman Prtenjak, dr. sc. Ž. Večenaj i A. Belušić, mag. phys.-geophys.).
Oni su na konferenciji predstavili svoj znanstveni rad kroz ukupno 6 postera. Program konferencije možete pogledati ovdje.
Naš novi 10 m meteorološki toranj s 3 nivoa mjerenja uz uzorkovanje podataka od 20 Hz postavljen je početkom svibnja 2015. u neposrednoj blizini Velebita, a posvećen je proučavanju turbulencije bure.
1. veljače 2015.
U emisiji prvog programa HTV-a o izazovima vezanim uz obavljanje terenskih mjerenja i numeričkog modeliranja bure pričali su suradnici Projekta: doc. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak i dr. sc. Željko Večenaj, viši asistent.
Emisiju možete pogledati klikom na poveznicu (od 15:18 do 20:05).
Zagreb, 17. lipnja 2015.
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu će se od 12. do 19. kolovoza 2015. održati Međunarodna konferencija studenata fizike (International Conference of Physics Students, (vidi >Events >Professional Events >Guest lectures).
U sklopu konferencije svoje će dvosatno predavanje 13. kolovoza s početkom u 11:30 održati i voditelj projekta CATURBO - prof. dr. sc. Branko Grisogono.
13. veljače 2015.
Ekipa japanske televizije boravila je tijekom veljače 2015. u Hrvatskoj i tijekom dva tjedna snimila dokumentarac u trajanju od oko 1,5 sata. Dio toga filma se odnosi na hrvatski brend - buru, koja je već dulje vrijeme poznata japanskim meteorolozima. Buru na Vratniku filmašima i japanskoj javnosti je predstavio voditelj projekta prof dr. sc. Branko Grisogono.
Dio filma posvećen buri možete pogledati ovdje (49 MB), a dokumentarac u cijelosti ovdje (724 MB).
20. veljače 2014.
Željko Večenaj (istraživač), Damir Ptičar i Zlatko Matica (tehničari), u suradnji s Građevinskim fakultetom,obavili su umjeravanje anemometra vruće žice kojom se planiraju obaviti mjerenja epizoda bure tijekom proljeća 2014. na prijevoju Vratnik.
25. ožujka 2014.
Prva mjerenja anemometrom vruće žice u Hrvatskoj na tornju visine 2,5 m obavljena su na prijevoju Vratnik. Pored suradnika projekta CATURBO (B. Grisogono - voditelj projekta, Ž. Večenaj - istraživač, Z. Matica i D. Ptičar - tehničari) u mjerenjima su sudjelovali i studenti diplomskog studija geofizike, pripremajući se tako za izradu svojih diplomskih radnji. HTV je u podnevnom dnevniku 27. ožujka 2014. prenio kratku vijest o ovim jedinstvenim mjerenjima, koju možete vidjeti klikom na video poveznicu...