Bilateralni projekt u programu Lokalnog razvoja i smanjenja siromaštva

 

First steps in revising seismic hazard assessment in Croatia

[Prvi koraci u reviziji seizmičkog hazarda za Hrvatsku]

 

 

Sveučilište u Zagrebu
Prirodoslovno-matematički fakultet
Geofizički odsjek

Zagreb, Hrvatska

Partner

Islandski meteorološki ured
[Veðurstofa Íslands]

Reykjavík, Island

Voditelj

izv. prof. dr. sc Josip Stipčević

Voditelj

Prof.  Benedikt Halldórsson

Suradnici na projektu

dr. sc. Tena Belinić Topić
doc. dr. sc. Iva Dasović
Domagoj Hrvojević
prof. dr. sc. Snježana Markušić
dr. sc. Marin Sečanj
Ivana Zonjić
Iva Žilić

Suradnici na projektu

Dr. Farnaz Bayat
Dr. Atefe Darzi
Hamed Davari
Dr. Milad Kowsari

 

Cilj projekta

Stvaranje čvrstih temelja za buduće bilateralne aktivnosti između Islanda i Hrvatske za procjenu seizmičkog hazarda sljedeće generacije u Hrvatskoj.

Probabilistička procjena seizmičkog hazarda (PSHA) temelj je za ublažavanje seizmičkog rizika u zemljama podložnim potresima diljem svijeta kroz kodificirani potresni projekt konstrukcija. Pouzdan PSHA temelji se na kvantifikaciji lokacije, opsega i aktivnosti seizmičkih izvora koji prijete izgrađenom okolišu i društvu, zajedno s regionalnim modelima gibanja tla (GMM) koji pokazuju skaliranje seizmičkih amplituda s magnitudom potresa i udaljenošću izvora potresa od mjesta.

Cilj ovog prijedloga je uspostaviti pouzdan okvir za razvoj, odabir i korištenje modela seizmičkog kretanja tla koji će se primijeniti u revidiranom PSHA-u i definirati bilateralne aktivnosti za postizanje ovog cilja koji se postiže kroz sljedeće:

  • kalibriranje skupa GMM-ova za Hrvatsku u kontekstu Bayesovog statističkog okvira koristeći postupak razvijen u IMO-u,
  • definiranje bilateralnih aktivnosti, njihove dinamike i proračuna u okviru budućeg projekta (npr. objektivno rangiranje GMM-ova prema metodama temeljenim na podacima za uspostavljanje osnovnog GMPE-a za Hrvatsku, kvantifikacija epistemičke nesigurnosti povezane s novim GMM-ovima, korelacija/verifikacija GMPE-a izvedenog iz HEM-a za Hrvatsku, …).

 

Financiranje projekta 

  Projekt je financiran kroz program Lokalnog razvoja i smanjenja siromaštva. Cilj projekta je učiniti hrvatsko društvo otpornijim na utjecaj razornih potresa.

EGP financijski mehanizam i Norveški financijski mehanizam predstavljaju doprinos Norveške, Islanda i Lihtenštajna zelenoj, konkurentnoj i uključivoj Europi. Putem bespovratnih sredstava EGP financijskog mehanizma i Norveškog financijskog mehanizma, Island, Lihtenštajn i Norveška, doprinose smanjenju društvenih i ekonomskih razlika i jačanju bilateralnih odnosa sa zemljama korisnicama u Srednjoj i Južnoj Europi te na Baltiku. Prioriteti za ovo razdoblje su: Inovacije, istraživanje, obrazovanje i konkurentnost, Socijalni dijalog, Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva, Energija i klimatske promjene, Civilno društvo i Pravosuđe i unutarnji poslovi.

 


Obavijesti - Arhiva

Povratak

Rezultati 0 - 0 od 0
Stranica 1 od 0
Po stranici: 
Nema vijesti!