Kad nestanu dinosauri evoluiraju mravi-farmeri
U južnoj i središnjoj Americi živi skupina mrava koja prakticira poljoprivredu puno duže od nas, već 66 milijuna godina uzgajajući gljive u svojim podzemnim mravinjacima. Međunarodni tim znanstvenika, među kojima je i djelatnica Biološkog odsjeka PMF-a dr. sc. Ana Ješovnik, objavio je danas u časopisu Science rad koji rekonstruira koevoluciju mrava i njihovih gljiva pomoću novo razvijenih genomskih markera. Istraživanje je vodio dr. sc. Ted Schultz, kustos Smithsonian prirodoslovnog muzeja iz Washington D.C.-a.
Istraživanje otkriva da je asteroid koji je doveo do izumiranja dinosaura pokrenuo niz događaja koji su doveli do začetka mravlje poljoprivrede u južnoj Americi, te da je glavna poljoprivredna tranzicija u ovom sustavu - prelazak na obligatnu, visoko hranjivu liniju gljiva - također povezana s promjenama u klimi, zahlađenjem krajem Eocena prije 28 miliona godina. Ova simbioza mrava i njihovih kultivara se pokazala vrlo uspješnom, do danas je ova skupina mrava diversificirala u oko 250 vrsta. Najpoznatiji su nam mravi-rezači (eng. leaf-cutter ants), koji narezano lišće u dugim kolonama nose u svoje mravinjake, gdje ga koriste isključivo kao podlogu za rast svoje gljive.
Ovo istraživanje posljedica je desetljeća terenskog rada diljem južne i središnje Amerike i brojnih iskapanja nekad dubokih mravinjaka, što je neophodno za uzorkovanje gljiva.
Info: https://www.science.org/doi/10.1126/science.adn7179